Erkek Tarafı Ne Alır

Düğün hazırlıklarında çiftler arasında sıklıkla kavgalar çıkmasına neden olan bir konu başlığı ile karşınızdayız. Düğünden önce erkek tarafı neler alır? Bu sorunun cevabı yöreden yöreye kişilerin ekonomik durumuna göre değişen bir durumdur. İç Anadolu Bölgesinde sıklıkla erkek tarafı oturma odası, salon ve yemek odasını, halıları ve perdeleri alırken… Bazı bölgelerde kız tarafının yatak odasını alması ayıp karşılanabiliyor.

erkek tarafı ne takar

Eğer iki tarafta aynı yörede bulunmuyorsa ev eşyası alırken bazı zorlukların çıkması mümkün olabiliyor. Bunun için öncelikle karşılıklı olarak anlaşmanın da son derece büyük bir önemi bulunuyor. Bu bakımdan ailelerin işin içine çok dahil olmasının önüne geçilerek çiftlerin karşılıklı olarak anlaşması sonucu alınacaklar seçilebilir.

Erkek Tarafının Alacakları Nelerdir

Genel olarak tüm ülkede ki yörelerde ortak anlayış erkek tarafının düğün masraflarını kız tarafının da nişan masraflarını karşılaması yönündedir. Bunun dışında bazı istisnalarda bulunmaktadır. Örneğin erkek tarafı kız tarafının kına gecesinde alacağı çerezleri yada meyve suyunu alabilir. Genel olarak bir oranlama yapılacak olursa erkek tarafının tüm düğünün yüzde yetmişini kız tarafının da yüzde otuzunu karşıladığını söyleyebiliriz. Tabi ki bunun için mutfak eşyalarının da ciddi anlamda ekonomik bir külfet olması da göz ardı edilmemelidir.

Erkek Tarafı Düğünde Ne Takar

Genel olarak burada yazdığımız adetler yöreden yöreye değişiklik gösterecektir. Genellikle biz düğünümüzde bu şekilde yapmadık şeklinde şeylerde dile getirilebilir. Genellikle damadın ailesi tarafından geline bir adet set ve nişan zamanı bir adet bilezik takılabilir. Daha sonrasında ise karşılıklı konuşup anlaşmaya bağlı olarak erkek tarafı kız tarafında gücünün yettiği ölçüde bilezik takacaktır. Tabi ki damadın yakın akrabaları tarafından gerek alınan ev eşyalarında gerekse takılan altınlarda bir takım kolaylıkla yapılabilir. Bu noktada geline de büyük sorumluluk düşmektedir. Alım gücü oranında karşısında ki kişiyi zorlamayacak şekilde anlaşarak alınacaklar belirlenebilir. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir