Kadınsal Akıntı Nasıl Geçer ?

Kadınların başına bela olan ve istenmeyen, pis kokulu vajinal akıntılar, vajinal kaşıntı ve vajina mantarı hakkında hazırlanan bitkisel yöntem ve tedavilerini uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda oluşan vajinal akıntı, fizyolojik akıntı ve enfeksiyona bağlı olarak görülen akıntılar olarak ikiye ayrılır. Bulaşma yolu ile görülen Vajinal akıntıları, üreplazma, mantar, herpes, tricomanas, klamidia ve gardmenella akıntılarıdır. Her bir akıntı çeşidi enfeksiyonun çeşidine göre değişmektedir. Fizyolojik akıntıya bağlı sebepler ise mantardır. Vajinal akıntıda mantar, vücut direnci az olduğu zaman ortaya çıkmaktadır ve vücut direnci düştüğü zamanda tekrarlayıcı özelliğe sahiptir. Makalemizde vajinal akıntılar için bitkisel tedaviler verilmiştir. Bu tedavileri uygulamak vajinal akıntılarınızı önleyebilir.

Vajinal akıntıya iyi gelen bitkiler

Balık baba bitkisi

İçerisindeki müsilaj, saponin ve uçucu yağları sayesinde elde edilen ilaçlarla zayıf bayanların vajinal akıntılarında kullanılmaktadır. Balık baba bitkinsinin bir avuç kadar taze çiçeklerini, 10 ila 15 dakika arası sıcak suda kaynatarak demlenir. Demlenen karşımı bal ile tatlandırdıktan sonra içilebilir.

Defne
4 avuç dolusu defne yaprağını 1 küvet su içine atarak, küvet içinde 1 saat oturulur. Soğuk algınlığı nedeniyle her türlü ağrılara şifa olur ve hafif vajinal akıntılarda faydalıdır.

Kurtpençesi

30 gram kadar kurtpençesinin kuru kökünü 1 litre suyun içerisinde kaynattıktan sonra için. Bu tedavi yöntemi bayanlarda vajinal akıntının azalmasına neden olur. Ayrıca bu suyla vajina yıkanarak vajinal akıntının engellenmesi de sağlanır.

Mersin

30 gram mersin bitkisini 1 litre suda kaynattıktan sonra vajinal akıntılarda duş olarak kullanılmasında fayda vardır.

Vajinal akıntıya iyi gelen yiyecekler

Çilek

50 gram çilek yaprağını 1 litre suda kaynattıktan sonra günde 3 defa vajinal akıntılarında duş olarak kullanılabilir.

Nar

50 gram kadar narı 1 litre suyun içerisinde kaynattıktan sonra günde 3 – 4 defa Vajinal akıntılarda vajinal duş şeklinde kullanılır.

Kahverengi Vajinal Akıntı

Bayanlarda sık görülen kahverengi vajinal akıntı ciddi bir rahatsızlığın nedeni olabilir. Vajinal akıntıda en önemli şey rengi ve akıntının yoğunluğudur. Vajinal akıntı da koyu renki sıvılar geliyor ise tehlikeli olarak kabul edilir. Ama bu her zaman geçerli olmayabilir. Çoğu kahverengi Vajinal akıntı genç kızların ergenliğe girmelerinde adet sancılarının başlamalarını işaret etmektedir. Ergenliğini tamamlamış bayanlar da ise kahverengi akıntı adet sonunda oluşan normal bir olaydır. Ancak kahverengi Vajinal akıntı; Vajinal mantarlar, bel soğukluğu, rahim ağzı kanseri, rahim boyu iltihabı gibi ciddi hastalıkları çağrıştırabilir. Önemli bir uyarı olarak kahverengi akıntınız var ise doktorunuzla bu konuyu konuşmalısınız.

Beyaz Vajinal Akıntı

Eğer Vajinal akıntınınız beyaz ve normal bir şekilde akıyor ise bu normal bir durum olarak görülebilir. Rahim içerisindeki rahim duvarını yenileyerek yeni hücrelerin çıkmasını sağlar. Ölü hücreler ise bu akıntı sayesinde dışarı atılır.

vajinal akıntı

Vajinal kaşıntı için bitkisel çözüm

Elma Sirkesi

1 çay kaşığı kadar elma sirkesiyle vajinanızın dışını yıkayarak vajinal kaşıntınızı giderebilirsiniz. Elma sirkesi vajinal mantarlarda etki göstermektedir.

Ebegümeci

100 -150 gram ebegümecini 2 litre suyun içerisine koyarak kaynatın. 15 dakika bekledikten sonra hafif soğumasını bekleyin ve bu karışımı süzün. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa vajinanızı bu su ile yıkayın.

Sirke ve Sinameki

Bir çay fincanı kadar sirkeyi kaynattıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı kadar sinameki koyulur. 5 dakika bekledikten sonra kaşıntılı olan bölgeye sabah ve akşam olarak günde 2 kere sürün.

Vajina mantarına bitkisel çözüm

 • 1 litre suya 1 su bardağı kadar sirke karıştırıp, tuvalet yapıldıktan sonra bu karışım vajinaya sürülür.
 • Yarım litre suya 1 bardak sirke karıştırdıktan sonra kavanoza koyularak 2 gün bekletilir. Bekletilen kavanozu puar adı verilen çubuğa bu karışımı doldurarak vajina içerisine sıkılır. Puar bulamıyor iseniz bir enjektör ile de uygulayabilirsiniz. Fakat bu işlemi uygulamadan önce vajina ağzını sirkeli su ile iyice temizleyin.
 • 5 bardak suya 10 çay kaşığı kadar karbonatı karıştırarak her tuvaletten sonra vajina bu karışım ile temizlenebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra pişik kremi de sürülebilir.
 • Küvetinize 10 damla kadar çay ağacı özü, 3 damla kadar kekik yağı ve 4 damla kadar da karahindiba yaprağı suyunu damlatarak içinde oturulmasında fayda vardır.
 • Papatya çayına büyükçe bir pamuk parçası daldırılarak vajina bölgesine günde 2 defa sabah ve akşam olmak şartı ile önden arkaya doğru silerek uygulayabilirsiniz.
 • Acı bir salatalığın kabukları soyularak salatalığı ezin. Ezilen salatalığı vajina bölgesine günde 2 kez sürebilirisiniz.
 • 2 litre suyun içerisine 2 avuç börülce katılarak kaynatılır. Ardından süzme işleminden geçtikten sonra günde 3 defa 1 su bardağı kadar içilmesinde fayda vardır.
 • Kahve fincanı içerisine susam yağını koyduktan sonra 1 çay kaşığı kadar sarısabır tozu eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışımı erik hoşafıyla da karıştırdıktan sonra içilir.Vajinal akıntıya ne iyi gelir

Yukarıdaki konu başlıklarındaki; vajina kaşıntısına, vajina mantarına ve vajinal akıntılara iyi gelen bitkisel çözüm tedavilerini uygulayabilirsiniz.

Önemli bilgiler

 • Vajinaya çay ağacı yağı sürmek vajina mantarını önleyebilir.
 • Her gün 2 fincan kadife çiçeği çayı içmek vajina mantarını ve akıntıyı önler.
 • Yemeklerde sarımsak kullanmaya özen gösterin.
 • Bolca su içmek de Vajinal akıntıları etkileyen nedenler arasındadır.
 • Yoğurt yemek Vajinal bölgelerdeki pH değerini düzenler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir