Elma Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Böbrekleri hızlandırarak sindirimi kolaylaştıran elma aynı zamanda rahatça uyumanızı sağlıyor.

Elma dünyanın her yerinde yetişebilen ağacı 15 – 20 metreye kadar uzanabilen bir meyvedir. Elma besin değeri yüksek olan meyveler arasındadır. Elma ağacının çiçekleri yapraklarıyla birlikte açmaktadır. İlk pembe olarak görülen çiçekler sonradan beyaza dönüşmektedir. Ülkemizde en lezzetli ve en fazla elma Amasya da yetişmektedir. Elma ortalama 80 – 100 gram dadır. Elmanın 5 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Granny smith elması, demir elması, startink delicious elması, golden delicious elması ve hüryemeze elmasıdır. Elma kış meyvesidir, bolca vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Bu elma çeşitleri arasında en ağır ve lezzetlisi hüryemez elmasıdır 300 gram gelmektedir.

Elmanın İyi Geldiği Hastalıklar

Böbrek hastalıkları

Elma içinde bulunan B1 ve B2 vitamini böbrekleri temizleyerek böbrek tembelliğini engellemektedir. Böbrekleri temizleyen bu vitaminler aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirerek böbrek sağlığına iyi gelmektedir. Elma sindirimi de düzenlemektedir.

Romatizma

Elma içinde bulunan demir ve kalsiyum sayesinde romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. Doku ve eklemleri güçlendiren elma romatizmaya iyi gelmektedir. Romatizma ağrılarını dindiren elma aynı zamanda kemikleri güçlendirmektedir.

Gribal enfeksiyon

Elma içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Bu hastalıklar nedeniyle oluşan halsizliği enerji vererek gideren elma aynı zamanda kanı temizlemektedir.

elma hastalık

Uykusuzluk

Uykusuzluğa iyi gelen elma içinde bulunan tanenler sayesinde vücudu rahatlatarak uyku hissi vermektedir. Elma rahatlatıcı özelliğiyle aynı zamanda sinirleri gevşetmektedir. Uykusuzluğu önleyen elma tansiyonu da düzenlemektedir.

Elmanın zararları

Elma fazla tüketildiğinde diş minelerine zarar vermektedir. İçinde asit bulunduran elma mideye de zarar vermektedir.

Elmanın besin değerleri

100 gram
1 adet
Demir
0,48
0,7
A vitamini
9,00
13,5
C vitamini
12,00
18
Sodyum
3,00
4,5
Potasyum
144
216
Protein
0,34
0,5
Yağ
0,40
0,6
Karbonhidrat
11,43
17,1

Elmanın faydalarız

Elmada bulunan tanenler sinirleri gevşetmektedir.

Elma içinde bulundurduğu C vitamini sayesinde gribal enfeksiyonları önlemektedir.

Elma böbrekleri temizlemektedir.

Elmada bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Elma içinde bulunan uçucu yağlar sayesinde uykusuzluğa iyi gelir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın