Fındığın Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar

Fındık içinde bulunan uçucu yağlar, vitamin ve mineraller sayesinde bir çok hastalığa iyi geliyor.

Fındık ılıman bölgelerde boyu 15 – 20 metreye kadar uzanabilen çalımsı ağaçlarda yetişmektedir. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilen fındık üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; Yuvarlak fındık, sivri fındık ve badem fındığıdır. Yuvarlak fındık 10 bölümden oluşmaktadır bunlar; Tombul fındık, palaz fındık, foşa fındığı, çakıldak fındık, kalınkara fındığı, kargalak fındık, uzunmusa fındığı, mincane fındığı, cavcava fındığı ve kan fındığıdır. Sivri fındık ise 4 bölümden oluşmaktadır bunlar; Sivri fındık, incekara fındık, acı fındık ve kuş fındığıdır. Badem fındığı da 3 bölümden oluşmaktadır bunlar; Yuvarlak badem fındığı, yassı badem fındığı ve değirmendere badem fındığıdır. Fındık mineraller bakımından çok zengin olduğu gibi içinde bolca vitaminde bulundurmaktadır.

Fındık hangi hastalıklara iyi gelir ?

Astım
Fındık içinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde kanı temizler ve aynı zamanda akciğerleri de temizlemektedir. Akciğerleri temizleyen fındık astımdan dolayı oluşan soluk alış verişlerini önlemektedir.

Öksürük
Fındık içinde bulunan uçucu yağ asitleri sayesinde solunum yolunu temizleyerek öksürüğü önlemektedir. Aynı zamanda mikrop öldürücü etkisi de bulunan fındık akciğerlerde oluşan iltihabı sökerek öksürüğü engellemektedir.

Böbrek hastalıkları
Böbrek taşı oluşumunu ve böbrekte kum meydana gelmesini engelleyen fındık içinde bulunan tanenler sayesinde sindirim sistemini hızlandırarak bağırsak solucanını öldürmektedir. Sindirimi kolaylaştıran fındık hazımsızlığa da iyi gelmektedir.

fındık hastalıklar

Varis
Fındık damarları açarak varisin meydana geldiği damarlardaki engelleri yok etmektedir. Bu sayede varise iyi gelen fındık kanıda temizlemektedir. Fındık varisten dolayı meydana gelen damar şişliklerini de indirmektedir.

Fındığın zararları
Her yiyecek gibi fındığında yararı olduğu gibi zararı da vardır. Fındık fazla yağ içerdiğinden dolayı aşırı tükettikten sonra vücutta sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Fındığın besin değerleri

100 gram
1 adet
Demir
3,80
1,7
A vitamini
5,00
2,3
C vitamini
3,00
1,3
Sodyum
2,00
0,9
Potasyum
635
285,5
Protein
11,96
5,4
Yağ
61,60
27,7
Karbonhidrat
10,54
4,7
Kolesterol
0
0
Kalsiyum
225
101,2

Fındık neye iyi gelir ?

Günde bir avuç fındık tüketmek kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Fındık içinde bulunan mineraller sayesinde bağırsakları hızlandırır.

Fındık içinde bulunan kalsiyum ve omega 3 sayesinde kemikleri güçlendirir.

Fındıkta bulunan yağ asitleri kanı temizler.

Fındık tansiyona iyi gelmektedir.

Fındık böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir