İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, İş Kazası Tutanağı Nasıl Doldurulur ?

Bu yazımızda size iş kazası bildirimi nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz ancak bu bilgiyi vermeden önce bir olayın iş kazası olarak sayılabilmesi için hangi koşulları sağlaması gerektiğini anlatmak gerekmektedir. Öncelikle iş kazası sayılabilmesi için yaşanılan olayın kazayı geçiren kişinin öncelikle sigortalı olarak o iş yerinde çalışan olması gereklidir.

İş Kazası Tanımı

Diğer yandan kazayı geçiren kişinin kazayı geçirdiği yerin ya iş yeri olması ya da işyeri olarak sayılan bir mekânda bulunması gereklidir. Bu bazen açık alanda olabilmektedir. Diğer yandan kaza ile sonucun arasında bir bağlantının olması gereklidir ki bu bağlantının sahici gözükmesi yani inandırıcı olması gereklidir. İş kazasının sebebi de bu bağlantıyı oluşturan temellerden birine sahiptir unutmayın. Kaza sonunda kazayı geçiren kişinin ruhen ya da bedenen bu kazadan etkilendiğini gösteren bir belge gereklidir.

İş kazası bildirimi

Peki, iş kazası bildirimi nasıl yapılmaktadır ? İş kazası geçirildikten sonra işverenin hemen bağlı olduğu  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun müdürüne bu iş kazasını üç iş günü içerisinde bildirmesi gerekmektedir. Ancak bu süreç içerisinde bildirmezseniz eğer iş işten geçmiş olur. Hem işveren hem çalışan gerekli olan fırsatlardan yararlanamaz.

Ancak e-devlet üzerinden de e-bildirim yapabilme şansına sahipsiniz. Kullanıcı kodu ve iş yeri şifrenizi girerek bu bildirimde bulunabilmeniz mümkündür. Ancak gerekli tedbirlerin alınarak iş kazası olmadan bunu engellemeniz çok daha iyi olacaktır.İş kazası bildirimi için önce iş kazası tutanağı doldurmanız gerekmektedir.

İş kazası tutanak örneği

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir