İnternet Sitelerindeki Bilgiler Güvenilir mi ?

İnternet kullanıcılarının ciddi hastalıklara dahi Google sorguları ile çözüm bulmaya çalışması senelerdir yoğun bir şekilde eleştirilmekte, birçok doktor ve devlet kurumu kim tarafından yazıldığı belli olmayan sağlık konulu yazılara itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizmektedir.

Sağlık siteleri güvenilir mi ?

İnsanların hastalıkları hakkında bilgi almak veya tedavi seçeneklerini öğrenmek için uzman bir hekime değil de sahibinin kim olduğu bile bilinmeyen web sitelerine başvurduğu ise apayrı bir tartışma konusu. Google üzerinden yapılan popüler aramaların her zaman ilk sıralarında insan sağlığı konulu başlıkların yer alması, web sitelerini sadece bir kazanç kapısı olarak gören ve yayınlarıyla alakalı herhangi bir sorumluluk duymayanlar için de benzersiz bir fırsat olarak görülüyor. Bu kişiler için sitede yayınlanan yazıların doğruluğundan ziyade sitenin reklamlarına kaç kişinin tıkladığı önem kazanıyor.

İnternet Sitelerindeki Bilgiler Güvenilir mi

İnternetteki sağlık konuları doğru mu ?

Reklam veya site üzerinden satılmak istenen ürünlerden para kazanmak haricinde hiçbir şeyi umursamayan insanlar, dur durak bilmeden sağlık sitesi yayınlamaya devam ediyor. Bu tür işlerle uğraşanların bir araya geldiği web siteleri ve forumlardan kimin yazdığı belli olmayan yazıları satın alan site sahipleri, içeriğin doğruluğunu sorgulama ihtiyacı duymadan yazıları doğrudan yayınlayabiliyor. İnsan sağlığını ilgilendiren her konuda kişiye büyük bir sorumluluk düşmesine karşın bu insanların amacı internet kullanıcılarını bilgilendirmek olmadığından, yazanlara inanarak daha da ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabilecek insanlar pek de fazla düşünülmüyor. Ancak bu tür sitelerle arasında oldukça kalın bir çizgi bulunan, yayınladığı her yazının doğruluğundan sağlık kuruluşları veya hekimlerin tavsiyeleri ile emin olan, mümkün olduğunca bilimsel niteliğe sahip olan yazılar yayınlamaya çalışan web siteleri de bulunmuyor değil.

Güvenilir internet siteleri

Yaptığı işin sorumluluğunun farkında olan web sitelerinin sayısı genelle kıyaslanıldığında oldukça az kalsa da, yine de internet kullanıcılarının güvenilir bilgilere erişebileceği siteler bulunuyor. Ancak bu sitelerde insan sağlığını ilgilendiren konularda bilgi verilmesi ile tavsiyelerde bulunulması arasındaki farkın da gözden kaçırılmaması gerekiyor. Uzman bir doktormuşçasına çok ciddi rahatsızlıklara resmen koca karı ilaçlarıyla çözüm sunmayı vaat eden bazı web sitelerine itibar edilmesi halinde sonradan pişman olunacak ve ne yazık ki geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşılması da olası…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir