Gelin ve Damat Nişan Bohçasında Neler Olur ?

Gelenek ve göreneklerimizin birer birer yok olduğu bugünler de gençlerimizin adetlerine sahip çıktığını görmek bizi mutlu ediyor. Bir toplumu yok etmek o toplumun kültürünü yok etmeyle başlar. Toplumdaki her birey adetlerine, gelenek, görenek ve ritüellerine sahip çıkmalıdır. Aksi takdirde yeni nesille eski nesil arasındaki köprü yıkılır.

Nişan bohçası içindekiler

Geleneklerimizden yola çıkarak kız isteme merasimlerini göz önüne alacak olursak geçmişten günümüze bir çok adet aynı şekilde varlığını sürdürebilmiştir. Kız isteme merasiminden sonra aileler tarafından belirlen ileri bir tarihte nişan yapılır. Nişanda erkek tarafı,kız evine nişan tepsisini getirir, kız tarafı da erkek tarafının evine tatlı gönderir. Gönderilen tatlı dağıtılır ve nişan duyurulmuş olur.

nişan bohçası

Erkek nişan bohçasına neler konulur

Nişanda kız tarafı ve erkek tarafı hediyeleşmek maksadıyla nişan bohçası hazırlarlar. Nişan bohçasının verilmesi nişandan önce veya sonra olabilir. Kız tarafı damat adayına özenerek bohçasını hazırlar. Erkek tarafının nişan bohçasında; seccade, çorap, terlik, traş seti, gömlek, iç çamaşırı, mendil, kravat, pijama takımı, havlu, kemer, cüzdan vb. erkeğin ihtiyacı olan her şey yer alırken, kız tarafı isteğe bağlı olarak erkek tarafının birinci dereceden akrabalarına da küçük bohçalar hazırlayabilir. Bu küçük bohçaların içerisinde havlu ya da mendil bulunur.

Gelin nişan bohçası listesi

Elbette kız tarafının nişan bohçasını hazırlamak daha zahmetlidir. Gelin adayının nişan bohçasına; gecelik, pijama takımı, çorap, makyaj seti, ayakkabı, terlik, çanta, eşarp vb. gelin adayının ihtiyacı olan her şey nişan bohçasına koyulur. Nişan töreninin olduğu akşam ya da öncesinde bohçalar karşılıklı olarak verilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir