İlk Buluşmada Yapılacaklar ve Yapılmaması Gerekenler

İkili ilişkilerin ilk ve belki de en önemli adımı ilk buluşmadır. Karşınızdaki insanı bir daha görmek isteyip istemediğinize karar verdiğiniz ilk buluşmada nasıl davrandığınız, ne giydiğiniz, ne söylediğiniz çok önemli. Olmadığınız biri gibi davranmayın tabi, ama yine de hareketlerinize dikkat etmenizde yarar var. Peki ilk buluşmada en çok yapılan hatalar neler ?

ilk buluşma

İlk buluşma da dikkat edilmesi gerekenler

Ana dili iyi kullanamamak. Ya da yerel ağızla konuşmak.

Konuşurken kontrolünü kaybetmek ya da ses tonunu iyi ayarlayamamak.

Konuşmayı gereksiz yere uzatmak.

Konuşma esnasında kendini övmek, yapmacık davranışlarda bulunmak.

Eleştiriye kapalı olmak.

Beden dilini ve mimikleri doğru kullanamamak.

Heyecanı yenememek.

Sürekli tekrar yapmak.

Aaa, eee, ııı gibi sesleri sık sık çıkarmak.

İlk buluşma anında neler yapılır

Tüm bunlar, ilk buluşmada karşı tarafı olumsuz etkileyebiliyor. Kendinize biraz güvenin ve bazı konularda dikkatli olun. Özellikle ikili ilişkiler söz konusu olduğunda ses tonunun ve beden dilinin büyük önemi olduğun unutmayın. İlk randevuda nasıl davrandığınız, ilişkinizin geleceğini belirliyor. İlk buluşmada dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle;

Göz temasından kaçınmayın. Gözlerinizi kaçırmak özgüven eksikliğine işaret edebilir. Ama çok da dik dik bakmayın.

Konuşurken çok fazla el kol hareketi yapmayın. Kendinizi çok stresli hissediyorsanız, masadaki eşyalardan destek alabilirsiniz.

Elleriniz masanın üzerinde olmalı.

Kararsız olmayın. Kendi fikirlerinizi rahatlıkla söyleyebildiğinizi gösterin. Nerede buluşalım sorusuna “sen bilirsin” yanıtını vermeyin.

Oturuşunuza dikkat edin. Kambur bir oturuş, o en güzel elbisenizi bile gölgeleyebilir.

Temel nezaket kurallarını atlamayın. Randevu saatlerinize uymaya dikkat edin. Randevularınıza saatinde gitmeniz çok önemli.

Karşı tarafa önem verdiğinizi göstermek ilk buluşma için çok önemlidir. Erkek tarafıysanız ona bir çiçek götürün, kız tarafıysanız karşınızdaki kişiye güler yüzlü ve sevecen davranmalısınız.

Yorum yapın