Öğrenciyim Para Biriktirmek İstiyorum

Hayat pahalılığı her geçen gün sırtımıza ekstra yük olarak yükleniyor. Hal böyle olunca para biriktirmeye, en para biriktirilmemesi gereken yaşlarda başlamak gerekiyor. Yani; öğrencilik yıllarından…

Hal böyle olunca üniversitede para biriktirmek gibi bir seçeneğin ortaya çıktığını da söylemek yanlış olmayacak ve bir o kadar da zor olacaktır. Öğrenciyken para biriktirme yollarını basamak basamak sıralayacağımız bu yazımızda sizin için kolay öğütler ve para biriktirme artılarına da yer vereceğiz.

Öğrenciyim Nasıl Para Biriktirebilirim

Güzel bir soru, cevabı gelirin geldiği yerde gizli hayatımın büyük bir kısmını öğrenci olarak geçirdiğim için bu soruya verilecek birden fazla mantıklı cevap biliyorum. Öncelikle gelirinizi bir kenara not almanızı tavsiye ediyorum. Sadece aileden yada burs ile birlikte aileden gelen para yani elinize geçen toplam miktar ne kadarsa not alın.

Para Biriktirmek İstiyorum

Şimdi sıra giderlerinize geldi. Giderlerinizi azaltmadığınız sürece gelirlerinize pekte müdahale edebilme şansınızın bulunmadığı yıllardır öğrencilik yılları… Çoğu öğrenci çalışarak para kazanmaya çalışsa bile (ki bu iyi bir alternatiftir) genellikle aynı gelir civarında dolaşıp duracaktır.

Giderlerim:

  • Ev kirası (yurt parası)
  • Gıda gideri (bir kısmı restaurant giderleri)
  • Sigara parası (olmasa çok iyi olur)
  • Giyim gideri (büyük bir çoğunluğu boşa gidecektir.)
  • Ivır zıvır (her zaman hesapta olmayan giderler olur.)

Bu aşamadan sonra giderlerinizin yanına ne kadar olduğunu yazmanız gerekecektir. Haliyle azaltılması mümkün olanlar veya mümkün olmayanlar şeklinde iki seçenek ortaya çıkar. Örneğin ev kirası azaltılması mümkün olmayan giderler arasında sayılabilir. Ama para biriktirme yolları öğrenci için çokta imkansız bir durum olmayacaktır. Sadece başka bir yere çıkmak yada yurtta kalmak bu giderin azalmasını sağlayabilir. Aynı şey gıda gideri içinde geçerlidir. Uygun şartlar altında gıda giderini rahatlıkla azaltabilirsiniz. Restaurant yerine evde yemek yapabilir. Marketten almak yerine toptan alabilir yada daha farklı seçenekleri göz önüne alabilirsiniz. Giyim giderlerinin gereksiz olmasından bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Bunların hepsini sizlerinde çok iyi anlayacağınız üzere rahatlıkla azaltabilirsiniz.

Zaman içerisinde paranın miktarına bağlı olarak durumu değiştirmeye başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda giyim alışverişinizden kısarken bazı durumlarda gelirinizi dengelemeye başlayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde daha da ön plana çıkacak ve böylece paranız birikmeye başlayacaktır.

Para Biriktirmenin Yolları Öğrenci

Bir diğer önemli konu başlığı ise kumbara konusudur. Gün içerisinde sizin için önemli olmayan miktarları bir kenarda biriktirerek daha sonra değerlendirme yöntemine kumbara ile para biriktirme diyoruz. Her zaman için geçerli olmasa bile bir hedef koyularak bu hedefe ulaşmak için para biriktirme işlemine de kumbara diyoruz. Genellikle para biriktirme yöntemleri öğrenci seçenekleri söz konusu olduğu zaman birden fazla yöntem ön plana çıkacaktır. Bunu zaman içerisinde kendi değerlendirmeleriniz ile daha net bir şekilde görmeniz mümkün olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir