Hapishane Konulu Filmler ve Diziler

En iyi hapishane filmleri için araştırma yapıyorsanız, gerçekten sinemaya ısınıyorsunuz demektir. Çünkü hapishane filmleri gerçekten sinemanın gücünü göstermekte yeterli kalmıyor ama iyi bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Evet hapishane filmleri oldukça güçlü senaryolara sahip oldukları zaman gerçekten ortaya güzel yapıtlar çıkıyor, fakat senaryonun kötü olması, oyunculuğu hiç saymıyorum zaten, filmi batırıyor. Bu tür filmlerde çekim açı kalitesi o kadar önemli olmamakla birlikte, kritik noktalarda vurgular gerekiyor. Uzatmadan en iyi hapishane filmleri ve dizileri listemize geçelim.En iyi hapishane filmleri ile başlamak istiyorum. Kendi izlediğim ve genel kanıya göre oluşturduğu bu listeyi sizin beğeninize sunuyorum.

En iyi hapishane filmleri

Celda 211 – Hücre 211 ( 2009 – İspanya – IMDB: 7.7 ) Hücre 211 filmi en iyi hapishane filmleri listesine girmeyi başarabilmiş aksiyon ve dramın çok iyi harmanlandığı, oldukça sağlam bir senaryoya sahip bir hapishane konulu filmdir. İspanya sinemasına damga vurmuş ve İspanya’ nın en prestijli ödül töreninde tam 8 dalda ödül kazanmıştır. Artık filmin konusuna geçelim. Filmin konusu; Juan bir gardiyandır ve yeni bir işe girmek üzeredir. İşine oldukça bağlı ve titiz bir insandır, hayatın her alanında sorumluluk alma bilincini geliştirmiştir. Kendine saygısı vardır ve bu onu ayakta tutan en önemli unsurdur. İşe bir gün önce giderek çalışacağı hapishaneyi görmek ister ve gider. Orada çalışan iki gardiyan ona hapishaneyi gezdirir, tam bu sırada hapishane’ de tadilat vardır ve yukarıdan kopan bir parça Juan’ ın üstüne düşer ve bayılır. Bunun üzerine diğer gardiyanlar boş bir hücre bulurlar ve onu 211 numaralı hücreye götürüler. Kısa bir süre sonra hapishane’ de büyük bir isyan patlak verir. Herkes Juan’ ı unutmuştur ve Juan kendine geldiğinde ise tüm kontrol mahkumlardadır. Bunun üzerine hayatta kalması için tek şansının kimsenin onu tanımaması olduğunu anlar ve mahkum rolü yapmaya karar verir. Tek bir hata, yapacağı son hata olabilir. Aksiyonun ve temponun hiç düşmediği, kendi içerisinde anlamlı ve makul bir şekilde ilerleyen son derece iyi bir hapishane filmidir.

Green Mile – Yeşil Yol ( 1999 – ABD – IMDB: 8.5 ) Dram yönü ağır basan sağlam bir filmdir. Başrol olarak Tom Hanks gibi çok büyük bir isim vardır. İdam mahkumlarını kontrolünü sağlamakla görevli gardiyan Paul Edgecomb, idam odasındaki elektrikli sandalye’ ye kadar tüm idam mahkumlarından sorumlu olan gardiyandır. Edgecomb bu zamana kadar yüzlerce idam mahkumunu bu kısa yeşil yoldan, idam odasına götürmüştür. Ama iki küçük kızı öldürmek suçuyla idam edilecek birisi olan Coffey, ona o kadar farklı gelmiştir ki…
Yapılı görünümüne karşın, oldukça duygusal ve karmaşık birisini olduğunu anlamıştır. Coffey ayrıca doğa üstü güçlere sahip, çok iyi kalpli birisidir. Edgecomb onun için bir şeyler yapmaya çalışacaktır, çünkü onun özünü görmüş ve onu gerçekten tanımıştır. Efsaneler arasına girmiş hapishane konulu bir film daha, kesinlikle izlenmesi gerekiyor. Yavaş ve duraksız akan bir filmdir, pek fazla aksiyon beklemeyin, yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız.

En iyi hapishane dizileri

OZ  ( 1997 & 2003 – ABD – IMDB: 8.9 ) En etkileyici hapishane dizisi diyebilirim. Oyunculuklar müthiş, senaryo ve karakterler, dizinin diğer bölümünü iple çekmenize sebep olacak diyebilirim. Toplumun her kesimini yansıtan bir karakter ve onun üzerinden dünyaya olan bakış açılarını çok iyi yansıtıyor. Senaryo ise oldukça rahat bırakılmış ve bu yönüyle oldukça keyifli ve gerçek bir hal almıştır. Hapishane yaşantısının ne kadar zor olduğunu  hatırlatan bir dizi diyebilirim. Sekiz sezonluk gerçek bir dizi, bitirdikten sonra, dönüp tekrar tekrar izleyeceğinize eminim.

en iyi hapishane filmleri

OZ dizisinin konusu; OZ aslında hapishanenin kısaltmasıdır, açılımı Oswald yüksek güvenlikli hapishanedir. OZ halk ve mahkumlar arasındaki adıdır ve tüm ülke tarafından bilinmektedir. Çünkü Em City adı verilen mahkumları topluma kazandırmak için yapılan pilot bir bölüme sahiptir ve burayı Tim McManus yönetmektedir. Mcmanus ilk başlarda gücünün her şeye yeteceğini sanan birisidir, ama bunun böyle olmayacağını anlayacaktır. Hapishane bölünmüştür, İtalyanlar, Müslümanlar, Zenciler ve Latinler olarak. Bu dört ana kol dışında küçük gruplaşmalar ve anlık birleşmeler sıkça görülmektedir. Ancak bir gün hapishaneye çok ünlü bir Müslüman bir yazar gelir; Kerim Said ! OZ kimseyi umursamaz ve her şey dün olduğu gibi devam eder. Ancak Said hapishane yönetimi tarafından bir tehdit olarak görülmektedir ve bu konuda yanılmadıklarını Said gösterecektir. Kısa zamanda tüm hapishaneyi etkisi altına alan Said, aslında amacı yalnızca adalet olan bir isyan başlatacaktır. Rastgele çıkan planda olmayan ufak bir kavga büyük bir isyanının fitilini ateşler, OZ bir anda ateş alır ve her yere tehlikelidir, tüm mahkumlar çıldırmış gibidir ve bir duran diyen olmazsa içeride birbirlerini yiyeceklerdir, tam bu sırada bir silah ateş alır ve tüm mahkumlar Said’ in içerideki isyanı yönetmesini kabullenirler. İsyan diğer gruplar arasında yönetim bölümü ile devam ettirilir. Kesinlikle izlenmesi gereken harbi bir hapishane dizisidir.

Prison Break ( 2005 – 2009 IMDB: 8.6 ) Çok etkileyici bir senaryoya sahip, bir zamanlar tüm dünyayı sallamış bir televizyon dizisidir. Bilmeyen çok azdır ve izlemeyen eminim olun ki çok şey kaçırıyor demektir. Aile bağlarının ve sevginin gücünü, hayatlarını düzeltmek için kullanan bir avuç iyi ve kötü mahkumun uzun soluk hikayesi diyebiliriz Prison Break dizisi için. En etkileyici senaryoya sahip hapishane dizilerinden biridir.

Prison Break Dizisinin konusu; Michael Scofield işinde gücünde kendi şirketini açmış, ünlü ve dahi bir mühendistir. Abisi Amerikan başkan yardımcısının kardeşini öldürmek suçuyla idam edilecektir. Lincoln kendisinin kimseyi öldürmediğini bunun bir komplo olduğunu söyler. Michael ona inanır ve bir plan yapar, planı şifreler ve sırtına dövme yaptırır. Bir banka soygunu girişiminde bulunur ve abisinin bulunduğu Fox River hapishanesine gönderilir. Michael uykusuz geceler geçirip, her şeyi planlamıştır, ancak hapishaneye adım atar atmaz, bu planın yapıldığı gibi olmayacağını anlar. Çünkü hesaba katmadığı çok önemli bir nokta vardır; Mahkumlar…
Michael buradan çıkış yolu olarak bir doktoru görür ve onunla bilerek yakınlaşır, fakat bu yakınlaşma onun geleceğini belirleyecek ve çok daha karmaşık işlerin işine sokacaktır, çünkü abisine komplo kuranlar çok güçlü kişilerdir. Bu sırada diğer mahkumların kaçış hikayeleri, birbirleri ve polislerle olan mücadeleleri oldukça tempolu bir şekilde ilerleyecektir. Dört sezonluk oldukça keyifli ve tempolu bir hapishane dizisidir. Hapishane konulu dizileri sevenler bunu mutlaka seyretsinler.

En iyi hapishane filmleri ve en iyi hapishane dizileri tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar, yeni film ve diziler buldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir