Gümüş Bakımı Nasıl Yapılır

Kenarda köşede unutulmuş gümüş eşyalar, yavaş yavaş kararır ve belli bir süre sonra tanınmaz hale gelebilir. Düzenli olarak bakımının yapılmaması durumunda gümüşlerinizi tanınmaz bir halde bulabilirsiniz. Peki ama gümüşlerin bakımları nasıl yapılır? Bu işin püf noktası nelerdir? sizler için derledik…

Gümüş Bakımı Nasıl Yapılmalı

Öncelikli anahtarımızın güderi olduğunu hatırlatalım. İlk yöntemimiz gümüşün büyüklüğüne göre ayarladığınız bir kabınızın içine sabun rendeleyin. Köpürttükten sonra sabunla fırçalayın. Daha sonrasında ise güderi ile temizleyin. Kısa bir süre içerisinde eski rengine yeniden kavuştuğunu görebilirsiniz.

Kararan Gümüşler İçin Ne Yapmalı

Henüz tam kararmamış ama kararmasından korktuğunuz gümüş aksesuarlarınızın bakımını nasıl yapmalısınız? Gümüş bakımının en önemli yardımcısı küldür! Evet yanlış duymadınız, kül. Baca kurumu, ateşten aldığınız kül (soğuk olmalı) gümüşün en iyi yardımcısıdır. Küllü suyun içerisine az miktarda limon suyu ekleyerek temizlerseniz inanılmaz bir berraklığa kavuşacağını görebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Saklanır

Gümüş saklama söz konusu olduğunda çok farklı yöntemler öneriliyor olsa da gümüşün bana kalırsa hem en ekonomik hem de en kolay saklama yolunun alüminyum folyo içerisinde saklamak olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında siyah mücevher kutularının da gümüşün geç kararmasını sağladığı bilinmektedir. Tabi açıkta olması ve sık sık ışık alması da gümüşün kolay kararmasını sağlayacaktır. Özellikle bunlara dikkat edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın