Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar

Ev hayatımızı küçük şifreler ile daha rahat bir hale getirebiliriz. Mermer üzerinde ki lekelerin çıkarılması için çok fazla zaman harcamamıza gerek yok tabi ki…

Burada asıl konu ise hangi lekeye karşı nasıl hareket edileceğini bilmekten geçiyor. Boya lekesi, pas lekesi, yağ lekesi ve sararan mermerler için nasıl hareket etmek gerekiyor? Bu konu başlıklarını dilerseniz tek tek sizin için çözümleyelim. Öncelikle en sık soruların başında gelen pas lekesi ile başlamak istiyorum.

Mermer Üzerindeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Mermer üzerinde pas lekelerinden kurtulmak için oksalit asitten yardım alabilirsiniz. Bunun için oksalit asit eritme yönteminden faydalanılmaktadır. Aslına bakarsanız bu yöntemi daha önce kullanmadıysanız süpermarketlerde satılan pas çözücüleri de kullanabilirsiniz. Pek çok pas sökücünün içeriğinin de aynı olduğunu söylemekte fayda var. Tabi ki bundan yararlanmak istiyorsanız sağlığınıza dikkat etmeyi ihmal etmemeli ve koruyucu önlemleri de almanız gerektiğini belirtelim.

Mermer Üzerindeki Boyalı Lekeler Nasıl Çıkar

Mermer üzerinde yer alan lekelerle uygun mücadele edildiğinde kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırıldığını daha önce de belirtmiştik. Mermer üzerinde bulunan lekelerden kurtulmak için çamaşır suyu ile ovmanız yeterli olacaktır. İnatçı lekelerle karşılaştığınızda çamaşır suyunu fazladan bekletebilirsiniz.

Mermer Üzerindeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Yağ lekeleri ile mücadele ederken, benzinden faydalanabilirsiniz. Tabi ki benzini tercih ettiğinizde ateşten uzak bir şekilde çalışmanız gerektiğini tekrardan hatırlatalım. Aynı zamanda yeri gelmişken pek çok yağ lekesinin (kumaşta, ahşap zemin üzerinde) benzinle çıkacağını söyleyebiliriz.

Mermer Üzerindeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Aslına bakarsanız yukarıda bahsettiğimiz çamaşır suyu yönteminin bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Fazla inatçı bir mürekkep lekesi ile karşılaşırsanız o zamanda birkaç damla amonyak kullanarak temizleyebilirsiniz.

Yorum yapın