Paslanan Fırın Nasıl Temizlenir

Eski eşyalarımız bazen küçük sorunlar ile bizi kendinden soğutur. Özellikle eski fırınların üst köşelerinden yavaş yavaş çürümeye yada paslanmaya başlaması bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki ama paslanan fırınlar nasıl boyanır yada pası ile nasıl mücadele edilir? Öncelikle düzenli temizliğinin ve bakımının yapılması durumunda pek paslanma olayları ile karşılaşılmayacaktır. Devamlı olarak nem çıkan, soğuk – sıcak dengesizliği yaşanan fırınların daha kolay çürümeye başladığını söyleyebiliriz.

Paslanan Fırın Nasıl Temizlenir

Keten yağı, bu tarz ince sac aksamların paslarının yumuşatılması için bulunmaz nimettir. Fırnınız yavaş yavaş paslanmaya başladıysa fırınınızı keten yağı ile bir süre ovalayın. Daha sonrasında ise zımpara kağıdı ile paslanmaya başlayan kısımları temizleyin. Paslı bölge iyice büyüdüyse müdahale etmek için geç kalmışınız demektir. O sebepten öncelikle içeri bölümünden başlayan pasın dışarıya ulaşıp ulaşmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Paslanan Fırın Nasıl Boyanır

Yavaş yavaş zımparaladığınız fırının üst kısmını bir süre daha keten yağı ile silip duruladıktan sonra boyayabilirsiniz. Ev hanımlarının sıklıkla yanlış yaptığı bir konuda bahsetmek istiyorum. O da paslı bölümlerin üzerini iyice zımpara ile temizlemeden boyama yapılmasıdır. Bu sizin alttan alta daha fazla çürümenin devam etmesini sağlamanız olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir