Findeks Risk Raporu Nasıl Öğrenilir, Nasıl İyi Duruma Getirilir ?

Findeks risk raporu, sizlerin Türkiye genelindeki puanınıza göre ortalamanın altında olup olmadığınız hakkında bankalara en net bilgiyi sunan ve aslında kredi başvuru sonucunuzu en çok ilgilendiren unsurlardan birisidir. Kredi notunuzun yanında risk raporu alırsanız ek olarak 3,50 TL gibi bir ücret ödüyorsunuz. Kredi notunuzu öğrenmeniz için 4 TL gerekmektedir.

Findeks kredi notu öğrenme ile alakalı olarak bilmeniz gereken birkaç önemli detay var. Risk raporunuz her ne olursa olsun önemlidir. Bankaların en çok dikkate aldıkları konulardan birisi de bu risk raporudur. Rapor, puanınız doğrultusunda ödeme alışkanlıklarınız gibi detaylar da dikkate alınarak ortaya çıkan önemli bir detaydır. Risk raporunuz KRİTİK durumda olmamalıdır.Genel olarak bankalar AZ RİSKLİ durumda olan kullanıcılara da kredi verebilmekteler. Ancak bunun için en büyük öncelikleri kuşkusuz ki ödemelerindeki sadakat durumu ve aynı zamanda hali hazırda bulunan borçlarıdır. Geliriniz borçlarınızı karşılamıyor ise bu anlamda ne yazık ki kredi alamazsınız. Risk raporu bu anlamda çok büyük önem arz eden unsurlardan birisidir.

Findeks Risk Raporu Nasıl Öğrenilir, Nasıl İyi Duruma Getirilir

Findeks Risk Raporu

Findeks risk raporu belirlenirken birçok önemli detay dikkate alınır. Zira önemli olan unsur kredi notunuzdur. Kredi notunuza göre risk durumunuz ortaya çıkar. Kısacası sizin öncelikle dikkate almanız gereken en önemli unsur kredi notunuzu yüksek tutmak olacaktır. Findeks kredi notu bileşenleri ile alakalı olarak dikkat etmeniz gereken daha farklı seçenekler vardır. Kredi puanınız ne kadar yüksek ise risk raporunuz o kadar rahat olacaktır. Risk durumunuz maksimum 1900 puan üzerinden hesaplanır. 1800 üstünde olanlar kesinlikle risk taşımazlar.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Bu anlamda da sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıklarınız (%30 Önem Derecesi): Hali hazırda almış olduğunuz kredi ve kredi kartlarınızın borçlarını ödeme alışkanlıklarınız dikkate alınır. Ödemelerinizde ki geciklmeler, es geçtiğiniz aylar puanınızın kısa vadede düşmesine neden olacaktır. Puanınızın belirlenmesi aşamasında en büyük önem arz eden madde budur.

Mevcut Hesaplarınız ve Borç Durumunuz (%25 Önem Derecesi): Kredi, kredi kartı ya da banka hesaplarınız dikkate alınır. Genel olarak gelir gider durumunuz dikkate alınır. Borçlarınız da bu anlamda önem arz eder. Birkaç bankadan kredinizin ya da kredi kartı borçlarınızın olması ve ilk madde ile çelişen davranışlar Findeks kredi notu anlamında dezavantaj anlamına gelir.

Yeni Kredi Başvurusuna Yönelik Arayışlar (%20 Önem Derecesi): Hali hazırda krediniz olmasına rağmen başka bankalara yaptığınız kredi başvurularınız önemlidir. Sistem üzerinde ilk ve ikinci madde dikkate alınarak yapacağınız kredi arayışları da ciddi anlamda puanınızı etkiler.

Kredi Kullanımınızda ki Yoğunluk (%15 Önem Derecesi): Kredi kullanımı sıklığınız ve ödeme alışkanlıklarınız bu maddenin belirlenmesi anlamına gelir. Sürekli kredi kullanımı ve ilk iki madde ile çelişen durumlarda kredi notunuz düşecek ve risk durumunuz artacaktır.

Risk Raporunu Nasıl İyi Durumuna getiririm ?

Findeks risk raporu anlamında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız her zaman borçlarınızı zamanında ve tam olarak ödemeniz önemlidir. Asgari ücreti dahi ödeseniz düzenli bir şekilde notunuzun yükseldiğini göreceksiniz. Bununla birlikte aşırı kredi kartı kullanımı ve kredi başvuru yapmak, maddi geliriniz ve ödeme alışkanlıklarınız doğrultusunda değerlendirilir. Borçlarınızı düzeyli bir şekilde tutarak her ne olursa olsun risk durumunuzu rahatlatabilirsiniz. Gününden önde üst üste 4 – 5 ödeme yaptığınız zaman ise kısa bir süre içerisinde risk raporunuzu ÇOK İYİ durumuna getirebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir