Evde Oda Parfümü Nasıl Yapılır

Geçtiğimiz hafta evlerde sıklıkla kullanılan tütsü ve oda parfümlerinin zararlarını anlatan bir haber izlemiştim. Odalarımızı havalandırmanın dışında yardım aldığımız oda kokuları ve tütsülerin alternatiflerini kendi imkanlarımızla yapabilmek doğal oda parfümü yapılışı hakkında bilgi vermek istedim.

Organik oda parfümü nasıl yapılır

Aşağıda tarifini vereceğim bu doğal oda kokusu hem kolay hem uygun hemde daha sağlıklıdır. Evinizde kendi imkanlarınızla bulabileceğiniz malzemelerden son derece pratik bir şekilde yapmanız mümkün olmaktadır. Üstelik farklı koku alternatifleriyle! Nasıl mı?

Öncelikle portakal yağı, limon yağı, çam yağı, kayısı yağı gibi farklı kokulara sahip olan doğal yağlardan ediniyoruz. Bu yağlar bizim koku kaynağımızı doğal bir şekilde sağlayacağı için hangisi daha çok hoşunuza gidiyorsa ondan temin etmenizi tavsiye ediyorum.

Kalıcı oda parfümü nasıl yapılır

İhtiyacımız olan malzemeleri listelemek gerekirse:

  • İki su bardağı su
  • Bir tutam karbonat
  • Birkaç damla limon suyu
  • Tabi ki yukarı da verdiğimiz yağlardan bir tanesi (benim tavsiyem limon yağıdır)
  • Bir de çiçek sulamada da kullandığımız fısfıslar dan edinmek gerekiyor.

Bir tutam karbonatı fısfısımızın içerisine ekledikten sonra üzerine iki su bardağı su ekleyelim. Daha sonrasında ise birkaç damla limon suyu ve yağımızdan karıştırarak kokumuzu hazır hale getiriyoruz. Bu kokuyu çay yağı gibi farklı esanslarla karıştırarak  kullanmak mümkün olabilir.

Ev kokusu nasıl yapılır

Doğal oda spreyi yaparken en fazla dikkat edilmesi gereken konu başlığı kokunun aşırı yoğun tutulmaması gerektiğidir. Size koku miktarı az gelebilir ama böyle bir durumda eklediğiniz yağın miktarını da artırırsanız sizi bunaltacak kadar yoğun kokular elde etmiş olursunuz. Hem tarifiniz boşa gider hem de baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Tavsiyeye bağlı olarak yağınızı 5-6 damlayı geçmeyecek şekilde eklerseniz bu karışımı hem arabanızda, hem evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir