Evde Bakım Parası Kimlere Verilir

Evde bakım parası, evde bakım hizmetleri ve evde bakım maaşı yatan iller listesini detaylı bir şekilde açıklayacağız. Özellikle internette yer alan ve bakım parası ile ilgili saçma sapan bilgilerle dolu adresleri görünce bu konuda detaylı bir yorum yazmaya karar verdim.

Evde Bakım Parası Ocak 2017

Evde bakım maaşlarıyla ilgili hala çok soru sorulduğunu ve bazı ayrıntıların da yanlış bilindiğini görüyorum. Bu sorulardan ve yanlış bilinenlerden yola çıkarak konu hakkında yazmak istedim, umarım faydalı olur.

Öncelikle evde bakım parası ile ilgili dikkat edilmesi gereken konu başlıklarını bir arada toplayalım. Sık bilinen yanlışlıklar ve karmaşa ortamının çok yoğun olarak oluştuğu bir konunun altını çizmek istiyorum. Evde bakım parası; bakıma muhtaç ve düşük gelirli engellilerin bulunduğu ailelere bakımının yapılması için yapılan bir ödemedir. Bu ödeme sosyal medyada dolaşanın aksine devlet tarafından yatırılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar 2017

  • Evde bakım maaşının yatması için öncelikle “ağır engelli” bölümüne evet olarak onaylanmış bir rapor alınması önemlidir. Bu rapor genellikle alındığı ilde tam teşekküllü olan hastanelerden temin edilebilir.
  • Bunun dışında bakıma muhtaç olması da gerekir. Bu konuyu daha sonra ayrıca işleyeceğiz.
  • İkinci olarak sizin gelir seviyenize göre gelirin düşük olması da son derece önemlidir. Bakım maaşı için gelir seviyesi nasıl tespit ediliyor diye soracak olursanız kişi başı geliri asgari ücretin (net) 3/2 sini aşmayacak şekilde yazılmalıdır. Tabi ki yıllara ve hatta aylara göre bile güncellenebiliyor. O sebepten bulunduğunuz ilde yer alan aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne gidebilirsiniz.

Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü ile görüşmeniz zaman içerisinde özellikle evde bakım maaşı ile ilgili ortaya çıkan belgelerin yenilenmesi ve varsa eksikliklerin düzenlenmesi için son derece önemlidir. Aynı zamanda engelli ve bakıma muhtaç kişi ev ziyaretleri ile de tespit edilir.

Evde Bakım Maaşı Yatan iller

Burada şöyle bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. Örneğin 2017 ocak ayı evde bakım maaşı için örnek verecek olursak il il bunları araştırmanın daha doğru olacağını söyleyebiliriz. Özellikle bu konuda evde bakım maaşı İstanbul ve evde bakım maaşı Ankara yattı mı benzeri soruların çok sık geldiğini söyleyebiliriz. Bunun için o illerin il müdürlüklerini ararsanız daha net bir bilgi elde edebilirsiniz. Buradan yorum yazarsanız da yorumlarınıza göre ay ay güncellemeler yaparız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir