Çivit Temizlikte Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda sabah programlarında sıklıkla çivit kulamı ile ilgili tanıtımlarına rastlıyorum. Çocukluğumuzun çamaşır suyu olarak görülen çivitin aslında temizlik ile çok ilgisi olmadığını söyleyebilirim. Çivit otu ile elde edilen bu toz sadece beyazlarda kullanılmıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmaların gösterdiği üzere çivit otunun da kansere koruyucu özelliği olduğunu gözler önüne sermiştir.

Çivit Tozu Temizlikte Nasıl Kullanılır

Eski zamanlarda bakkalardan mintax var mı? Omo var mı? Diyerek alışveriş yaptığımız dönemlerde sararmaya başlayan beyazlar için çeşitli ölçülerde çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne çivit tozu eklenerek yıkama gerçekleştiriliyor. Tabi bunun için çivit tozunu ılık su içerisinde (tercihen çay bardağı) eritilmiş çivit tozu eklenmesi ile oluyor.

Çivit Tozu Gerçekten Beyazlatıyor mu

Beyazlatıyor demek yerine sararmaları önlüyor şeklinde açıklama yapabiliriz. Eskiden beyazlıktan çok sararmamasının daha önemli olduğunu günlerde çivit otu içerisinde beklenerek yıkanan çamaşırların hafif mavimsi bir renge sahip olmasının daha makbul olduğunu söyleyebiliriz.

Burada benim dikkatimi çeken bir diğer husus ise; çivit otu tozunun kimyasal temizleyicilere oranla çok daha berrak ve beyaz bir temizlik ortaya çıkarması ve anti kanserojen olması nedeniyle de daha güvenilir olmasıdır. Şu zamana kadar çok fazla bilinip kullanılmamasının nedenini ise tam olarak anlayamadım.

Temizlik konusunda merak ettiğiniz bir soru olduğunda lütfen yorumlar bölümünden yazın. Özellikle eski zamanlarda kullanılan yöntemlerin günümüzdeki yeni yeni keşfedilen özelliklerinin de ayrıca dikkat çekici olduğunun da altını çizmek için çivit otu tozunun kullanımını yazdım. Özellikle çamaşır makinesinde sirke kullanımı gibi makine aksamlarını yorucu deneyimlerden de uzak durulması gerektiğini söyleyebilirim.

 

 

Çivit Temizlikte Nasıl Kullanılır (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ben çivit kullandım suda çözdürüp normal sabun gözüne koydum beyazlarımda kalıcı mavilik oldu dört kere yıkamama rağmen gitmiyor çokta memnun kalmadım acaba yanlış mı kullandım

  2. Ben kullanmak istiyorum ancak makinanın durulama gözü diyorlar,bazıları da,direk makinanın içine ve 90 derecede kaynatın diyorlar,bu birazmsntiksiz geldi,Hiç ölçü de yok nadildir doğrusu beyazlar için,bilen kullanan varsa yardımcı olabilir mi

  3. Ben kendimi bildim bileli annem kullanırdı evlendim şimdi ben de kullanıyorum çok da memnunum. 1 dolu çay kaşığı çividi biraz suda çözdürün yumuşatıcı gözüne ekleyin isterseniz üzerini yumuşatıcıyla tamamlayabilirsiniz ben öyle yapıyorum. Beyazlarım hep beyaz kalıyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın