Evde Altın Çilek Yetiştirme

Altın çilek 5-6 sene öncesinde oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulmaya başlamıştı. O zamanlar mucizevi bir bitki olarak tanıtılmış ve sadece adetlerle satılmaya başlanmıştı. Zaman içerisinde daha fazla kişi tarafından üretilmesi ve kendisinin de çok kaprisli bir bitki olmaması nedeniyle fiyatı düştü. Aslına bakılırsa hala evde yetiştirilmeli ve o şekilde tüketilmesinin daha mantıklı olacağını söyleyebiliriz.

altin-cilek-nasil-yetistirilir

Altın Çilek Tohumu Nasıl Alınır

2014 yılında komşumun ikram ettiği altın çileğin bir tanesini ezip tohumunu almıştım. Aslına bakarsanız altın çilek tohumu almak için internette alışveriş yapmanıza hiç gerek yok. Ara sıra büyük marketlerde satılan altın çileklerden bir kutu alarak hem altın çilek tüketebilir hem de kendinize tohumluk bir tane ayırabilirsiniz.

Bir tane altın çileği elinizle ezerek çıkan onlarca tohumu yıkayın. Daha sonrasında ise doğrudan güneşe maruz bırakmayacak şekilde kurutun. Birkaç gün içerisinde bir adet altın çilekten onlarca tohumunuz olacaktır. Bu da yeniden tohum çıkarmaya ekstra para vermenize gerek kalmadan yeni altın çilekler üretmeniz anlamına gelir.

Altın Çilek Nasıl Ekilir

Çok derin topraklar sevmediği açık… Ben doğrudan tohumları birer cm derinliğe bırakıyorum. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu bir santim derinliğin fazla olduğunu gördüm. Bunun için bir santim ile yarım santim arasında derinliğe dikmeniz yeterli oluyor.  Kısa bir süre içerisinde altın çileğiniz çimlenmeye başlıyor. Bunun için plastik bardaklar bulunmaz bir nimet… Zaten belli bir süre sonra bitki plastik bardağı tamamen kaplayacağı için büyümesi de duruyor. Daha sonrasında ise altın çileğinizi almak istediğiniz yere nakledebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir