Kekin İçi Hamur Kaldı Ne Yapmalıyım

Kek kalıbı ve tarifi bir kenara bırakıp, ince işçilikte sorun mu yaşıyorsunuz? Sıklıkla kekin dışı güzel ama içi çok ıslak kalmış yada gereğinden fazla kurumuş gibi sorunlarla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini anlatacağım. Bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim ama işin uzmanından destek aldığım için gönül rahatlığıyla onun söylediklerini size aktarabilirim. Hazırsanız başlayalım.

kekin-ici-hamur

Kekin Dışı Güzel Ama İçi Hamur Gibi: Öncelikli sorununuz fırın ısısı olabilir. Bir sonraki sefere fırın ısısını azaltmalı ve kullanılan toplam sıvı miktarını düşürmelisiniz. Genellikle kek ve pasta yapımında bir üç ayaktan bahsetmek mümkün olabilir. Öncelikle fırın ısısı, kullanılan malzeme ve üçüncü olarak da süre son derece önemlidir. Kekinizin içi pişmemiş ama dışı pişmişse; ideal aralık sıvı miktarını azaltmak, ısıyı ideal seviyeye getirmek ve süreyi daha uzun tutmanın son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kekin Üstü Yandı: İdeal zaman ve sıcaklık ayarında pişirme yapıyorsanız fırınınızın pişirme ayarına göz atmanızı öneririm bazı fırınlarda üst turbo fonksiyonu bulunduğu için üst kısmın ekstra kızarması sağlanabilir. Bunun önüne geçmek için bir alt rafa sürebilir yada fırınızın sıcaklığını biraz daha düşürebilirsiniz.

Kekin Her Yeri Kızarmadı: Kekinizin her tarafının uygun kızarmadığını düşünüyorsanız eşit pişirme sağlayacak programı tercih edebilirsiniz. Üç aşağı beş yukarı tüm fırınlarda bu aynı şekilde çalışır. Uygun programı seçmek sizin için daha kolay bir pişirme anlamına gelir.

Bu ve bunun gibi sorularınız varsa yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Hızlı bir şekilde cevaplandırarak size yardımcı olmaya çalışırız. Ama şu unutulmamalıdır ki ısı ve zaman aralığının uygun olarak kurulmadığı bir pişirmede ya aşırı kızarma olur yada dengesiz pişme olur. Bu durumun dengeli bir şekilde sağlanması da bir anlamda pişiren kişi açısından önemli olacaktır. Kek ve pasta konusunda merak ettiğiniz tüm konu başlıklarını yorum kısmından bize yazarak cevaplanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın