Etkili İletişimde Yapılması Gerekenler Ve Kaçınılması Gerekenler

İletişim kurarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında neler gelmektedir? Etkili bir iletişimin olmazsa olmazları nelerdir bunları sizin için araştırdık. Kişisel gelişim kitapları iletişim ve beden dili üzerine pek çok önemli konuya değinmektedir. Bu bakımdan bizler de onların bir özetini yapacak olursak etkili iletişimin ilk basamağını, göz teması ve beden dili üzerine kurabiliriz.

Etkili İletişimde Beden Dili

Beden dili son derece büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle bilinenin aksine iki kişinin konuşmasında beden dili uygun şekilde kullanılırsa hem daha etkili hem de daha eğlenceli bir konuşma olabilir. Aynı zamanda beden dilini kullanarak karşınızdaki insana rahatlıkla “seni dinliyorum” mesajı da verebilirsiniz.

Günümüzde beden dilinin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Pek çok devlet adamı da bu konuda eğitim alarak beden dillerini hem kameralar hem de kitleler önünde kullanmaktan çekinmezler.

etkili iletişim

Etkili İletişimde Empati

Bu da basamak olarak son derece önemli bir noktada yer alır. Karşımızdaki insanı anlamamız ve onun da anlaşıldığını hissetmesi açısından önem taşır. Ben cümlelerinden uzaklaşmak demek karşımızdaki insanın kendisini anladığımıza ikna olması anlamına gelir. Bu şekilde bize sorunlarını daha etkili bir şekilde iletecek ve bizimle daha kolay iletişime geçecektir.

Etkili İletişimde Konuşma Ve Dinleme

Gözlerinin içine bakarak, onu önemsediğimizi ve dinlediğimizi hissettirerek dinlememiz gerekmektedir. Konuşurken de aynı şekilde karşımızdaki insana verdiğimizi değeri ön plana çıkarmamızın son derece büyük bir önemi olmaktadır. Bu bakımdan değer vermek ve beden dilini kullanmanın da ötesinde iletişimde gerçekten dinlemenin de ne kadar önemli olduğunun altını çizmeye sanırım gerek bulunmamaktadır.

Etkili İletişimde Yapılan Hatalar

Bencil davranmak ve karşımızdaki insanı alaya almak yapılan hataların başında yer alır. Küçümsemek ve yalan söylediğine inanarak konuşmakta sıklıkla yapılan hatalar arasında yer aldığı için özellikle dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında yerini almış durumdadır. Hata olarak karşımıza çıkan bir diğer önemli konu ise etkili iletişimde dikkatli bir şekilde karşımızdakinden uzaklaşmaktadır. Hem dikkatimizi hem de düşüncemizi karşımızdakine vermemiz onu gerçek anlamda dinlememizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir