Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Ederiz

Çağımızın en büyük sorunları arasında gereksiz alışverişler gelmektedir. Pek çok kişi çok fazla para vermesine rağmen hiç giymediği kıyafetlerinden yakınmaktadır. Şimdi geriye dönüp bakılacak olursa bu ürünlerin ne kadar pahalı olduğunu ve neden hiç giymediğimizi anlamanın çok mantıklı açıklaması bulunmamaktadır. Peki alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir maddeler halinde yazalım:

alışveriş hastalığı

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İhtiyaçlar: Ne aldığınızdan daha önemlisi neden aldığınızdır. Bu sebepten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında da tam olarak bu gelir. öncelikle ihtiyaçların analiz edilmesi ve en çok ihtiyacınız olanın öncelikli sıraya koyulması bu bakımdan önemlidir. Çok fazla giydiğiniz günlük ayakkabınızı bir daha çok az giyeceğiniz beyaz spor ayakkabınızın yada farklı renkteki kemerinizin önüne koyabilirsiniz. İnanın kısa süre içerisinde bu durumun faydasını göreceksiniz.

Not Almak: artık herkes tarafından bilinen bir gerçek vardır ki o da alışverişe çıkmadan önce not alınması gerektiğidir. Eğer alışverişe aç bir şekilde çıkıyorsak oraya gittiğimiz zaman her gördüğümüzü isteyecek ve geri dönüp baktığımızda ihtiyaç duymadığımız pek çok şey almış olacağız. Bu duruma özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz 

İşte bu soru gerçekten sorulması gereken son derece önemli bir sorudur. Çünkü ayağını yorganına göre uzatmayan biri uzun vadede ciddi sorunlar yaşayabilir. Alışveriş yaparken bütçeye göre hareket etmek uzun vadede sizin birikim yapmanıza da olanak sağlayacaktır.

Bütçeniz Önemli: İhtiyaçlarınızı kaba taslak bir hesaplama ile belirledikten sonra bunların ne kadar tutacağını da belirleyebilirsiniz. Bu bakımdan çok fazla ürün almaktansa uygun fiyatlı olan ürünleri tercih ederek biraz daha kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Yada almayı düşündüğünüz astronomik rakamlı bir ürüne hiç niyet etmeden de vazgeçmeniz mümkün olabilir.

Alışveriş Yaparken Neden Fatura Yada Fiş Almalıyız

Fatura yada fiş bizim aldıklarımızın dökümüdür. Ne aldığımızı onlar sayesinde öğreniriz. Bazen teknik aksaklıklardan yada kişilerin hatası sonucunda almadığımız ürünlere para vermemek istiyorsak fiş almamız faydalı olacaktır. Son olarak alışveriş yaptıktan sonra muhakkak dönüp fişinizi kontrol edin. Çünkü fişinizi kontrol etmezseniz birden fazla kez çekilmiş bir ürünle yada sepetinizde bulunmaya ama ödeme yaptığınız bir ürünle karşılaşabilirsiniz. Bunları alışkanlık haline getirmeniz yaptığınız alışverişler açısından son derece büyük bir önem arz etmektedir. Uzun vadede hem tutumlu olmanız açısından hem de ne aldığınızı bilmeniz açısından büyük bir önem arz eder.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir