Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Her şeyin bir modası olduğu gibi genç odalarının da her yıl değişen modaları mevcut. Genelde aynı tarz üzerinde giden genç odası takımları her zamana canlı ve fark edilen renkleri ile yine bu yıl çok moda.

2016 genç odası takımlarında klasik eşya yapılarından daha çok tarz ve ilk görünüşte etkileyeceği tasarımlar öne çıkıyor. Papatya şeklinde koltuklar, duvarda sanki canlı gibi duran stickerlar, duvarlarda asılı olan maske tarzı figürler ya da oda sahibin ismini taşıyan duvar yazıları bunlara örnek.

Her genç kendi benliğini ve tarzını ortaya koymak için çaba gösterir. Ve tarzlarını en rahat tüm zamanlarını geçirebilecekleri, arkadaşlarını ağırlayabilecekleri odalarında göstermek onlar için en önemli unsur olacaktır.

genç odası nasıl olmalı

GENÇ ODASI AKSESUAR

Aksesuarsız her oda cansız ve yapayalnız gibi durur. Demir baş eşyaların yanında yapılacak birkaç küçük dokunuş bile hareketlilik vermeye yetecekte artacaktır bile. Özellikle genç odalarında daha fazla duygu yoğunluğu yaratabilmek adına aksesuar seçimlerinde dikkatli olunmalıdır.

Duvarlarda hoş yazılar ile gelenleri karşılayabilir, aile fertlerinden oluşan bir aile tablosunun büyütüp duvara asılabilir. Mutlaka bir oturma grubu ile gelen misafirlerin odada ağırlanması da farklılık katacaktır.

Genel olarak aksesuarların daha çok duvarlarda kullanıldığı, yer zeminlerinde ise cd kitaplığı ya da yapılan hobi etkinliklerden örnekler sunulabilir. Kitaplıklar ya da çalışma masalarının üzerine hoş ve tarz biblolar döşenebilir. Duvarlara ise duvar kağıtları kullanılarak odaya bir derinlik katılabilir.

GENÇ ODASI ÇALIŞMA MASALARI

Genç odasının belki de en önemli detayı çalışma masalarıdır diyebiliriz. Yoğun geçen sınav günleri ya da okunacak kitaplar için çalışma masasının rahat ve kullanışlı olması esastır.

Genellikle odanın tarzına göre alınabileceği gibi bir mağazadan set olarak da alınabilir. Özellikle çalışma masalarının genişliği ve kullanım alanlarının geniş olmasına dikkat ediniz. Birden fazla çekmece olması işinizi kolaylaştırılacak ve masanızın daha düzenli görünmesini sağlayacaktır. Alt tarafında çekmece olmaması sizin daha rahat çalışmanızı sağlar. Mümkün olduğunda çekmecelerin üst kısımlarda olması daha kullanışlı bir ortam yaratacaktır.

Genç odasında Çalışma masası kadar yanında kullanacağınız sandalyede çok önemlidir. Çalışma masasına uyumlu, ergonomik ve mutlaka ortopedik bir sandalye almaya özen gösterin.

GENÇ ODASI DEKORASYONU

Genç odası dekorasyonu yapılırken en önemli öncelik,  odayı kullanacak olan kişinin fikrinin alınmasıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri, genellikle aile büyüklerinin kendi düşüncelerine ait bir oda yapma isteğidir.. Oysaki kullanacak olan gencin zevki, renk tercihleri bambaşka olabilir. Genç odasında kendisini rahat ve mutlu hissetmesi için onun duygularına ve düşüncelerine olanak sağlanmalıdır. İstenilen mobilya takımları ile istenilen renkleri tercih etmek odasında geçireceği zamanları daha zevkli kılacaktır.

Genç odası dekorasyonun da bir başka tercih ise mutlaka kullanışlı ve rahat ürünlerin seçiminden meydana gelmelidir. Odanın büyüklüğüne göre harekete edilmeli ve aşırı eşya yüklenmelerinden kaçınılmalıdır.  Mümkün olduğu kadar pencere önüne çalışma kitaplığı y ada yatak koyulmalıdır.

GENÇ ODASI DUVAR RENKLERİ

Genelde birçok genç odası radikal ve özgün renkler ile donatılmıştır. Evin en genç halkı tarafından kullanıldığı düşünüldüğünde her çılgınca rengin normal karşılanabileceği gerçeği yanlış olmaz.

Genç odası duvar renklerinde genellikle turuncu, kırmızı ya da yeşil renkleri çok kullanılıyor. Hatta bazı durumlarda duvarın her tarafının da farlı renkli olabildiğini görüyoruz.

Her zaman capcanlı renklerin tercih edildiği odalar tam bir enerji deposudur.  Tüm çılgınca renkler öyle güzel uyum sağlar ki, odaya giren herkes hemen o hareketliliği hemen hisseder. Gençlere duvar renkleri odasında karışmamalı ve özgür bırakmalıyız. Günlerini geçirdikleri odalarında kendi isledikleri gibi döşeme hakkını onlara tanımalı ve kendi yarattıkları odada mutlu olmalarını izlemekten başka hiçbir şeyden mutlu olmamalıyız.

modern genç odaları

GENÇ ODASI HALI VE PERDE MODELLERİ

Halı ve perdesiz bir oda asla düşünülemez. Odaya anlam ve derinlik katacak bu iki obje, model ve zengin çeşitleri ile göz dolduruyor. Genç odası halı modellerinde genelde canlı ve hareketli desenler tercih ediliyor. Kare ya da yuvarlak tarzda üretilmiş halılar odaya tarz getirerek konseptin oluşmasına katkıda bulunuyor..

Genç odası perde modelleri ise artı yeni daha spor olan zebra modeller ya da klasik panjur kullanımı olarak da rağbet görmekte. Temizlik açısından daha kolay olan panjur perdeler tercih edilmesinde yarar var.

Perde modellerinde genelde daha sade renklerin kullanıldığı ve odanın fazla hareketli olan bu bölümünün daha sakin bırakıldığı gözlemlenmiş.

GENÇ ODASI IŞIKLANDIRMA

Genç odası ışıklandırma yapılırken dikkat edilmesi gerekilen bazı durumlar vardır. Oda ne fazla aydınlatmalı ne de az ışıklandırma yapıp gözü yormalıdır. Genellikle sadece orta tavandan asılı olan odanın zevkine ve tarzına yakışacak bir avize yeterli gelecektir.

Kitap okunan zamanlar fazlalıkta ise yatak ucuna ya da kitaplık üzerine mini bir aydınlatıcı koyulabilir. Bu durum kitap okumayı daha kolay hale getirir ve gözlerin minimumda yorulmasını sağlar.

Genç odası ışıklandırmalarında kız ve erkek odası olarak ayrı aplikler kullanılabilir. Kız odalarında daha çok tüylü ve tarz avizeler, erkek odalarında ise sade ya da temalı avizeler kullanılabilir. Kız odalarında ayrıca makyaj aynası kısmına hafif ışıklandırmalarda hoş bir detay katacaktır.

GENÇ ODASI KİTAPLIKLAR

 Genç odası yaptırırken asla atlanmaması gereken bir detay var ki oda kitaplık bölümleri. Özellikle okuyan ve okumayı seven bir genç için yapılıyorsa, kitaplarını ya da ders çalışma notlarını koyabileceği her zaman ulaşabileceği tertipli düzenli bir ortam oluşturmak daha sağlıklı olacaktır.

Genellikle duvarlara monte edilen kitaplık olabildiği gibi portatif kitaplıklarda tercih edilebilir. Son yıllarda özel tarz ürünle ile kitaplıklara bambaşka havalar katılmış ve odaya yeni soluklar gelmiştir. Eski sıkıcı kitaplıklar artık yerini çapraz desenli ya da sanki havada duruyormuş hissi veren kitaplıklara bıraktı.

Genç odasına kitaplık yaptırırken kalitesini de önem vermelisiniz. Yıllarca kullanmak üzere yapılan kitaplıklar dayanaklığı ile parasının hakkını da verebilmeli.

GENÇ ODASI NASIL OLMALI

Çocukluktan gençliğe geçilen bu dönem çocuğun kişiliğinin odasına yansıdığı bir döne olarak da ele alınabilir. Genellikle odada fazla zaman geçirmeye başlamış olan genç artık odasında değişikliğe gidilmesi ve bir genç odası alınmasını takip etmiş olabilir.

Genç odaları tasarlanırken imkân var ise mimar ve oda sahibini karşılaştırıp birlikte karar vermelerini sağlayabilirsiniz. Uzun yıllar kullanılacak olan bu da olabildiğince genç tarafından dekor edilmelidir.

Kullanışlı ve açık alan bırakılmasını son derece önem verilmelidir. Mümkünse tek kişilik dahi olsa da bir oturma kanepesi rahatlık bakından konfor sağlayacaktır. Olabildiğince sade ve göz yormayan bir konsepr ile yıllarca sıkılmadan beğenilen bir oda yaratmak mümkün. Her şeyin tamamen değişeceği odada artık gençler daha mutlu vakit geçireceklerdir

genç odası fikirleri

GENÇ ODASI TAKIMLARI

Her yıl değişen ve birbirinden farklı konseptler ile satışa sunulan genç odası takımları bu yıl yine capcanlı. Ağırlıklı olarak bir yatak, bir çalışma masası, bir komidin, bir gar dolap şeklinde satışa sunulan ürünleri siz ister tek te alabilir ya da komple set olarak kullanabilirsiniz.

Son yıllarda gençler genelde set olarak almaktan öte, ayrı ayrı parçaları birleştirerek farklı ortamlara yaratmaya başladırlar. Kendi tarzlarını konuşturarak döşedikleri genç odalarını artık kolaylıkla tüm avm merkezlerinde bulmak mümkün.

Odasının konseptine göre halı ve perde modelleri de bütünlük sağlayabilir. Duvar kâğıdı ile tamamlandığında çok şık bir genç odası ortaya çıkacaktır. Çocukluktan çıkıp artık gençliğe adım atılan bu dönem içinde çocuklarımızı olabildiğince özgür bırakmalı ve onları kendi yaşam alanlarını planlamalarda destekçi olalım.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın