Elma Ağacının Özellikleri

Elma Ağacı ve elma meyvesi yirminin üzerinde türü ile dünyada en fazla tüketilen ve üretilen meyvedir. Elma ağacı yaşam döngüsü göz önüne alındığı zaman hemen hemen her coğrafyada varlığını sürdürebilir. Genellikle iklim sorunları elma ağacının istenilen şekilde yaşamasının önünde engel olmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 500 çeşit elma yetiştirilmektedir. Bunlar arasında ticari olarak üretilen elmalar hem daha rahat pazara ulaşır hem de daha kolay bir şekilde tüketilmektedir. Son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar elma ağacının daha da soğuk ve kurak iklimlerde hayatta kalacak şekilde meyve vermesini sağlamıştır. Meyve ve ağacı eksi yirmi dereceye kadar dayanmasına rağmen çiçeklerinin sıfırın altında çok yaşamını devam ettiremediği bilinmektedir.

Elma Ağacının Özellikleri

Elma Ağacı Çiçeği

Genellikle eksi 2 dereceden daha düşük sıcaklıklarda yaşamını sürdüremeyen elma ağacı çiçeği son dönemlerde yapılan araştırmalarla biraz daha dayanıklı hale getirilmeye çalışılmaktadır. Elma ağacı ph değeri ile de ülkemizde hemen hemen her toprak yapısına ayak uydurmayı başarabilmektedir. Aynı zamanda mevcut üretim söz konusu olduğu zaman yüksek miktarda verim elde edildiği de gözlerden kaçmayacaktır.

Ülkemizde elma ağacı ile yapılan üretim gelir grafiği incelendiği zaman en sorunsuz olanlar arasında yer almaktadır. Bu bakımdan elma üretiminde doğru doneler kullanılarak adım atılırsa kâr elde etmek içten bile olmayacaktır.

Elma Ağacı Hastalıkları

Genellikle elma ağacı hastalıkları arasında ilk sırada gövde kurdu gelmektedir. Bunların dışında zararlılar tarafından gövde ve  yapraklara zarar verildiği sıklıkla görülmektedir. Bazı durumlarda elma ağacı hastalıkları arasında mantarda yer almaktadır. Kışlık mücadele elma ağaçları açısından son derece önemlidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte elma ağacı hastalıkları konusunda pek çok forum ve internet sitesinde çeşitli yorumların yer aldığı da unutulmamalıdır. Bu yorumlara ulaşarak elma ağacı hastalıkları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir