Bahçe Çiti Bitkileri

Bahçeleri çit ile parçalara ayırmak eskiden en sık kullanılan yöntemler arasında yer alıyordu. Günümüzde ise çitler yerine bahçe çiti bitkileri arasından uygun olan bir tanesi tercih edilebilir ve bu şekilde kullanılabilir.

Bahçe çiti kullanımına uygun bitkiler bodur olmalı ve kolay budanabilmelidir. Bunun yanı sıra yaprak dökmemeli ve zararlılara karşıda yüksek toleransa sahip olmalıdır. Genellikle bahçe çiti için kullanılan bitkiler büyük oranda bitki mağazalarında satılabilir. Fide olarak satılacağı gibi ağaç olarak kurulmak üzere de satın alınabilmektedir.

Bahçe Çiti Bitkileri

Bahçe Çit Bitkileri Nelerdir

İsim isim saymak gerekirse eskiden bu yana sıklıkla kullanılan ve çitlik ismi ile bilinen çamların yanı sıra son dönemlerde farklı ülkelerden getirilen bitkilerde kullanılabilir. Ligüstrüm, mavi selvi, batı mazısı, yalancı selvi, limon selvisi gibi bahçe bitkileri çit için sık kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Bunun dışında bazı sentetik çit bitkisi görünümünde bitkilerden de yararlanılabilir.

Bahçe Çit Bitkileri Fiyatları

Aslında detaylı bir araştırma yaptığımı söyleyemem. Ama kısacık araştırmamda bile bahçe çit bitkileri fiyatlarında korkunç bir dalgalanma olduğunu görerek şaşkınlığımı gizleyemedim. Fiyatlar ürünün üretildiği yere ve temin edildiği ülkelere göre 2 tl ile 90 tl arasında farklılık gösteriyor. Bazen bizzat üretim  yerinden satın alamayacağınız kadar ucuz fiyatlara internet üzerinden bahçe çit bitkileri seçeneklerine de ulaşabiliyorsunuz.

Bahçe Çit Bitkileri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak soğuk toleransları son derece önemlidir. Sadece fiyatına bakarak satın almak yerine tür hakkında kısa bir araştırma yapmanın da sağlıklı olacağı unutulmamalıdır. Bunun için biraz da o türün su isteğine de özen gösterilmelidir. Çok sık bakım yapılamayacak bağ evi ve kışlık/yazlık evler gibi adresler için daha fazla kendi başına yaşamayı tercih edilen türlerin alınması gerekebilir.

Yorum yapın