Selülit En Hızlı Nasıl Geçer ?

Yaz zamanı kadınların korkulu rüyası haline gelen selülitten bitkisel çözümleri ile kurtulabilirsiniz. Ayrıca selüliti gidermeye yardımcı olan, cildi sıkılaştıran egzersiz çeşitlerini de uygulayabilirsiniz.

Selülit hangi nedenlerden oluşur ?

Selüloit olarakta bilinen selülit, derinin alt tabakasında olan yağ dokusunun çevresinde oluşan ve deride ki üst bölümün şekilsiz ve pürüzlü görüntü bırakan hastalık çeşididir. Tıpta ki ismi Hidrolipodistrofi olan selülit,genelde cildin dış yüzeyinde girinti ve çıkıntılar oluşturur ve buna portakal kabuğu görünümü denir. Bilek ve dizin iç kısımları, uyluğun üst kısmı ve özellikle kaba et olan baldırların arkalarında oluşur. Kimi zaman bazı kişilerde selülit ağrı yapabilir. Bunun nedeni ise sinir hücrelerine yapmış olduğu basınçtan kaynaklanmaktadır. Selülit hemen hemen har kadında görülebilir. Zayıf veya kilolu olması bu durumu değiştirmez. Selülit hormonal bozukluklardan olabilir. Yani kadınlardaki yumurtaların folikülin hormonunun fazla salgılanması sonucu dokular su tutma özelliğini kaybeder ve selülit oluşmasına neden olur. Selülite neden olan bir diğer neden ise, eğer gebe kadında selülit var ise ileride çocuğunda da oluşma olsalığıda var demektir.

Selülit En Hızlı Nasıl Geçer

Selülite iyi gelen bitkiler

Dereotu

Sabit ve uçucu yağlar nedeniyle endokrin bezlerindeki metabolik işlevlerini normalize eder ve organzimaları toksinlerde arındırır.

Huşağacı

Vücutta ki dokularda ki fazla suyun atılmasında rol oynar.

Ardıç

Antiseptik özelliği sayesinde deri hastalıklarında uygulanır. Aromaterapistler ardıcı selülitlerde kullanır.

Selülite iyi gelen yağlar

İngilterenin en büyük dergisi olan Stylist isimli dergi birden çok gönüllü kadın üzerinde yapılan selülite iyi gelen yağları açıkladı.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağını kadınlar bacaklarına masaj şeklinde ugulayarak selülitlerinin bir kısmından kurtulduğunu görmüşleridir. 7 günde 3 kez yapılacak bu masaj selülitlerinizden kurtulmanıza neden olur.

Ardıç ve zeytinyağı
Haftada üç kez zeytinyağını ve ardıcı karıştırarak bacaklara masaj şeklinde uygulanır. Bu yağ çeşitleri de selülite iyi gelir.

Acı biber ve limon suyu
1 çay kaşığı acı biber ve 1 tane limondan sıkılmış limon suyunu bir bardak suyun içerisinde karıştırıp günde 3 defa bur karışım içilir. 4 hafta sonunda etkisini gösteren bu karışım selülitlerden kurtulmak için en kolay yöntemdir. Ayrıca acı biber vücuttaki yağları yakmanızda yardım eder ve kilo vermenizi sağlar.

Selülite iyi gelen yiyecekler

Domates

Önemli bir antioksidan olarak görülen domates, içeriğindeki likopen maddesi nedeniyle kan dolaşımını hızlandırıcıdır. C ve E vitaminler nedeniyle cildin sıkışlaşmasını saplar.

Salatalık

Selülit vücudun su tutması şeklinde oluştuğu için salatalık selülite birebirdir. Çünkü salatalık idrar söktürücü özelliğinden dolayı vücudun fazla su toplamasını engeller.

Kuşkonmaz

En büyük özelliği ilhitap giderici olan kuşkonmazın, selülitlerin giderilmesinde de yardımcı olduğu bilinmektedir. Kan dolaşımını normalize ederek selülitin kaynağı olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Brokoli

Brokolide bulunan alfa lipoik asid vücuttaki liflerin sertleşmesini engeller. Bu da selüliti oluşmasını engellemek anlamına gelir. Nedeni ise vücutta bulunan kollajen lifleri vücudun sık görülmesini sağlar. Eğer bu lifler sertleştiği zaman selülitin oluşmasına neden olur.

Selülite neden olan yiyecekler

Selülite neden olan yiyecekler birden fazladır. Bunlar; Tam yağlı yoğurt veya süt, beyaz ve kırmızı yağlı et, şekerli meyve suları ve şekerli gıdalar, pirinç, peynir, tereyağı, mayonez, hdrojenize olan bitkisel yağlar, beyaz undan yapılmış olan yiyecekler, donmuş ve konserve yiyecekler, kızartmalar, tatlı ve fastfood lardır. Bunun nedeni bu besinleri donmuş yağ içerimeleridir.

Selülite bitkisel çözüm

Hafta da iki defa, 20 dakika boyunca su yosununu banyoda selülitli bölgelere masaj ile uygulayın. Bu etki geçicidir. Selülit tekrar eski haline geri döner.

Hafta da 3 defa kahve çekirdeklerini 10 dakika boyunca selülitli bölgelere sıcak su ile masaj uygulayın.

Haftada 2 kez ardıcı ve zeytinyağını karıştırarak selülitli bölgelerinize sürün. 1 ay sonra selülitleriniz azalmış ve pürüzsüz bir cilde ulaşacaksınız.

En etkilisi olan Hindistan cevizi yağını duş fırçası ile selülitli bölgelerine haftada 2 defa masa şeklinde uygulayın. 1 hafta içinde etkisini gösteren bu yöntem, 1ayın sonunda selültlerden kurtulmuş ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

Banyoda, sabun ve sıcak suyla yapılan masajında selülitlere iyi geldiği bilinmektedir.

Günde 1 bardak greyfurt suyu içmek cildi canlandırır ve vücutta ki yağları parçalar.

Limon suyunu yarım bardak su ile karıştırdıktan sonra günde 1 kez için.

Günde 3 öğün erkeçsakalı bitkisinin çiçeklerini demleyerek aç karnına içilir.

Selülite iyi gelmeyen bitkisel çözümler

Elam sirkesi ve ardıç yağı karışımı haftada 2 defa selülitli bölgelere masaj şeklinde uygulanması, selüliti azaltmadığı kanıtlanmıştır. Ancak pürüzsüz bir cildin ortaya çıkmasına neden olur.

İngiliz tuzu ve Ökaliptus yağını karıştırarak selülitli gölgeler uygulanır. Selülitlere iyi gelmediği fakat cildin oldukça yumuşamasını ve pürüzsüzlüğünü sağlar.

Bal ile yapılan masaj şekli, ciltte ağda etkisi yarattığı için selülitli bölgelere hiçbir etkisi olmaz.

Kakao kreması, kahve tanecikleri ve şeker karışımı selülitleri iyi gelmeyen diğer bir bitkisel çözümdür. Bu uygulamada ciltte kızarıklığa neden olur ve cilt hassasiyetinin artmasını sağlar.

Selülite iyi gelen egzersizler

1.ci egzersiz

Büyük bir minderin üstünde masa şekli adı verile şekli alınız. Ellerinizle vücudunuzu destekleyerek 90 derece dizlerinizi kıvırınız. Sol bacağınızı 90 derecelik açı bozulmadan yana doğru hafifçe kaldırın. 5 saniye bekleyin ve poponuzu sıkılaştırın. Daha sonra bacağınıza ilk anki konuma geri getirin. Bu hareketi 10 defa yaptıktan sonra sağ bacağınıza geçin.

2.ci egzersiz

Ellerinize bir top alın ve 90 derecelik açıyla dirseklerden bükmeden omzunuzdan kaldırın. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve nefes alın. Nefes vererek aşağıya doğru dizleri bükerek çömelin. Bunu yaparken beliniz dik olmalı. Tekrar nefes alırken ayağa kalkın. 15 defa bu hareketi tekrarlayın. Günde 3 kez yapılan bu egzersiz çeşidi yağ yakmanıza ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Selülit nasıl geçer

Makalemizde yazmış olduğumuz bitkisel çözümler ve egzersiz çeşitleri selülitten kurtulmanıza ve cildinizin sıkılaşmasına neden olur.

Su içmek selülit olmanıza neden olmaz

Yeşil çay vücudun yağ tutmasını önler

Muz çinko yönünden zengin olduğu için cilde iyi gelir

Yağlı balıklar selülit olmanıza neden olabilir

Elma şırası sirkesi vücuda sıkılaşmasını sağlar

Sarımsak vücutta ki toksinleri uzaklaştırarak selülit oluşmasına engeller

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın