Dünyanın Petrol Bakımından En Zengin Ülkeleri

Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen konularından biri de petrol yönünden en zengin ülkelerin hangileri olduğu konusudur. Dilerseniz çokça merak edilen petrol yönden en zengin 9 ülke hakkında makalemiz üzerinden sizlere gerekli bilgileri sunalım. Günümüz dünyasının en önemli kaynaklarından biri hiç kuşkusuz ki petrol maddesidir. Diğer maden türlerine oranla çok daha yüksek değere sahip olabilen petrol maddesi ayrıca bolca yer aldığı ülkelerin genel ekonomisine de ciddi anlamda katkılar sunmaktadır. Günümüz birçok Arap ülkesinin özellikle de petrol maddesine sahip olması sayesinde dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olan ülkeler listesinde yer alabildiği bilinmektedir. Dolaysıyla bu açıdan petrol maddesinin yalnızca günümüzün değil aynı zamanda geleceğin de en gözde maddeleri arasında yer almaktadır. Petrol maddesinin önemi hakkında sizlere kısaca bilgiler sunduktan sonra şimdi de petrol yönünden en zengin 9 ülke hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Petrol Bakımından En Zengin Ülkeler

Suudi Arabistan

  • Petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesinden biri hiç kuşkusuz ki arap coğrafyasının en güçlü ülkesi olarak da tanımlanan Suudi Arabistan ülkesidir. Bu ülkenin sahip olduğu toplam petrol rezervinin yaklaşık olarak 270 milyar varil olduğu bilinmektedir.

Venezuela

  • Hugo Chaves’in ülkesi olan Venezuela ülkesi de petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesi listesinde yer almaktadır. Venezuela ülkesinin sahip olduğu toplam petrol oranı ise 215 milyar varildir.

Kanada

  • Günümüzün birçok alanda gelişmişlik gösteren ülkelerden biri olan Kanada ülkesinin de petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesi arasında yer aldığı bilinmektedir. Kanada ülkesinin ise toplamda 155 milyar civarında petrol rezervine sahip olduğu bilinmektedir.

İran

  • Petrol denildiğinde zihinlerde ilik beliren ülkelerden biri de hiç kuşkusuz ki İran ülkesidir. Günümüzün en gelişmiş arap ülkelerinden biri olan bu ülkenin petrol bakımından toplamda 145 milyar varile sahip olduğu bilinmektedir.

Irak

  • Petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesi listesinde yer alan ülkelerden biri de Irak ülkesidir. Bu ülkenin ise toplamda 145 milyar varillik petrole sahip olduğu bilinmektedir. Dolaysıyla Irak ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri tarafından uzun yıllar sömürülmesine rağmen halen zengin petrol yatakları sayesinde dünyanın en zengin 9 ülkesi arasında yer almaktadır.

Kuveyt

  • Önemli arap ülkelerinden biri olan Kuveyt ülkesinin de petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesinden olduğu bilinmektedir. Kuveyt ülkesinin ise toplamda 100 milyar varil civarında petrole sahip olduğu bilinmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri

  • Günümüz dünyasının ekonomik bakımından da en gelişmiş ülkelerinden olan Birleşik Arap Emirlikleri ülkesi aynı zamanda sahip olduğu olağanüstü petrol varil oranı sayesinde petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesi arasında yer almayı başarmıştır. Bu ülkenin ise toplamda 95 milyar varillik petrole sahip olduğu bilinmektedir.

Rusya

  • Sahip olduğu olumsuz coğrafyası sayesinde dünyanın en soğuk ülkeleri listesinde yer alan Rusya ülkesinin de petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesi arasında yer aldığı bilinmektedir. Rusya ülkesinin toplamda 60 milyar varillik petrol oranına sahip olduğu bilinmektedir.

Libya

  • Petrol bakımından dünyanın en zengin 9 ülkesi listesinde yer alan arap ülkelerinden biri de hiç kuşkusuz ki Libya ülkesidir. Geçmişten günümüze kadar özellikle de petrol alanında adından sıklıkla söz ettiren Libya ülkesi ise sahip olduğu 50 milyar varillik petrol oranı sayesinde ayrıca arap coğrafyasının de en gözde ülkeleri arasında yer almaktadır.

Petrol bakımından en zengin 9 ülkeden sonuncusu olan Libya ülkesi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra petrol yönünden en zengin 9 ülke hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Petrol maddesinin ayrıca dünya arenasında söz sahibi olunması açısından da oldukça önem taşıdığını belirtmekte faydalar görmekteyiz. Dolaysıyla günümüz dünyasına bakıldığında petrol bakımından zengin olan ülkelerin gerek dünya politikasında ve gerekse dünya ekonomisinde söz sahibi olabildikleri de bilinmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir