Dukan Diyeti Aşamalarında Neler Yemeliyiz

Son zamanlarda başarıya ulaşan diyetler içerisinden biride bildiğiniz gibi dukan diyeti. Bu yöntem protein ağırlıklı diyet yöntemi olan kalıcı ve hemen sonuç veren diyet çeşididir. Fransız kadınlarının inceliğinin nedeni olarak bilinmekte olan dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu diyet hedeflenen kilo kaybına daha kolay ve hızlı eriştirdiği için herkes tarafından daha gerçekçi bir yöntem olarak kabul görmüştür.

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan diyetinde ilk aşama hızlı ve kesin sonuç alınan ilk aşamadır. İlk aşamada hızlı kilo kaybı yaşatan ve 72 farklı proteinli besinden oluşmaktadır. Öğünlere göre yumurta kahvaltıda, öğle yemeğine balık ve de akşam yemeğinde biftek yenmekte. Diğer gıdalar ise yağsız olmalı  hindi eti, derisi alınmış tavuk,  yağsız jambon, midye yengeç gibi farklı türde deniz ürünleri, aynı şekilde yağsız süt ve peynir. Bu gıdaları dilediğiniz kadar baharat, sirke, limon vede soya sosu ile tatlandırabilirsiniz. Dukan diyetine destek olması gayesinde günlük bolca su, 2 kaşık yulaf ve şekersiz bitki çayları içebilirsiniz. Süre ve kilo kaybı dengesi ise şöyle belirtebiliriz 5 günlük diyet ile 10 ile 20 kilo arasında kilo verilmektedir, 10 kilodan az kilo vermeyi hedefleyenler 3 günlük diyeti uygulamaları yeterli olacaktır.

dukan diyeti aşamaları

Dukan diyetinin ikinci aşaması ise seyir aşamasıdır. Bu ikinci aşamada diyette saf protein seçenekleri bulunmaktadır. Bu proteinlerde önerilen içerikte 28 çeşit sebze içeriği bulunmaktadır. Kimi günlerde protein ve sebze bazı günlerde ise saf protein tüketiyoruz. Sebze tüketim günlerinde sınırsız sebze tüketebiliyorsunuz.

Dukan diyetinin üçüncü aşaması ise konsolidasyon aşamasıdır. Her gün protein ve sebze tüketebilirsiniz. Bunlarla birlikte biraz meyve, yağsız peynir ve 2 dilim tam buğday ekmeği yiyebilirsiniz dilimler ince olmalı. Bu aşamada haftanın 2 günü karbonhidratlı yiyecek tüketmek serbest. Yani haftada 2 öğün de dilediğinizi yiyebiliyorsunuz fakat siz yinede iradenize sahip olmaya çalışın fazla abartmayın.

Dukan diyetinde dördüncü ve son aşama istikrar aşaması olmakta. Bu aşamada normalde neyi yiyorsanız hangi yemeği tüketmekten hoşlanıyorsanız onu tüketiyorsunuz. Burada tek kural haftanın sadece 1 günü her hafta aynı gün olacak o gün sadece proteinle besleniyorsunuz. Son aşama size biraz saçma yada basit gelebilir ama diğer 3 aşamayı hakkı ile yapan zaten çoktan istediği foruma kavuşmuştur bunu yapması kilo dengesini koruyacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir