Dukan Diyeti Uygulamanın Yararları ve Zararları

Diyet yapmak kimi zaman olumlu sonuçlansa da dengesiz diyet yapımı sağlığınız açısından oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken yapılan diyetin size ne kazandıracağı ve ne kaybettireceğidir. Çok fazla diyet çeşidi olmakla beraber sizin bünyenize uygun olanı bulmak için mutlaka uzman diyetisyenlere danışmanız da fayda olacaktır.

Hızlı kilo vermek isteyenlerin ilk tercih ettikleri diyet olan Dukan diyeti de bunlardan bir tanesidir. Günümüzde bu diyete protein diyeti de denmektedir.Dukan diyetinin kökeni Fransa’ dır. İsmini geliştirici olan Dr. Pierre Dukan’ dan almıştır. Bu diyet protein yüklü beslenmeye dayalı bir diyettir. Bu nedenle hızlı kilo verimi mümkündür. Bu diyette protein yüklü yiyeceklerin yenmesinde sınır yoktur. Örneğin istediğiniz kadar tavuk veya istediğiniz kadar köfte yiyebilirsiniz.

Dukan Diyeti Uygulamanın Yararları ve Zararları

Dukan diyeti Aşamaları

İlk aşamada sadece protein yüklü gıdalar tüketiyoruz. Birinci aşama tam on gün sürer. Bu süre içerisinde yukarıda dediğimiz gibi sadece protein tüketilir. İkinci aşama iki ayrı kısımdan oluşur. Bu aşamalar proteinle birlikte sebze, sadece proteindir. Protein ve sebze günlerinde sınırsız olarak sebze tüketebilirsiniz. İkinci aşamanın sona ermesiyle üçüncü başlar ve bu aşama sizi rahatlatacaktır. Bu aşamada her gün protein ve sebze sınırsız tüketilebilir. Dördüncü ve son aşama. Bu aşama diyetinizde özgürlük aşamasını oluşturur. Çünkü artık canınız ne istiyor ise tüketebilirsiniz. Bu aşamadaki tek sınır haftanın bir gününü sadece proteinle geçirmeniz gerekiyor olmasıdır.

Dukan diyeti zararları

Dukan diyeti özellikle böbrek problemi olanlar için ciddi tehdit unsuru oluşturur. Ayrıca emziren annelerin de uygulaması tavsiye edilmez. Bunların dışında troid problemi olanlar, insülin direnciyle alakalı sorunu olanlar ve metabolik hastalığı olanlar içinde uygun değildir. Unutmamak gerekir ki hızlı kilo vermek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir