İş Görüşmesinde Kıyafetin Önemi

Uzun süreli bir işsizlik dönemi atlattım. Bu süre içerisinde pek çok iş yeri tarafından görüşmeye davet edildim. Netice olarak bu görüşmelerin büyük bir çoğunluğunun olumlu geçtiğini ve işe alım aşamasına kadar geldiğimi söyleyebilirim. Ama hala iş görüşmesi hakkında nasıl davranılması gerektiğini ve ne giyilmesi gerektiğini tam olarak anlamış değilim. Bu konuda uzun süredir gerek internetten gerekse bazı kitaplardan araştırma yapıyorum. Sonuç mu? Birlikte göz atalım…

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilmeli

Kendinizi tanıtmanın kıyafette başlayıp hareketlerde sona erdiği bir zaman dilimindeyiz. Dolayısıyla kişilere kendinizi öncelikle kıyafetlerinizle anlatacaksınız. Sadece kıyafetleriniz açısından değil, sakalınız, aksesuarlarınız, kadınlar için makyaj ve saç stiline varıncaya kadar çok farklı seçeneklerin ön plana çıkarılacağı da unutulmamalıdır. İş görüşmesi başladıktan sonra konuşmanızdan mimiklerinize kadar oldukça detaylı bir süzgeçten geçirileceğiniz de unutulmaması gerekenler arasında yer alıyor. O Konu başlıklarına sonradan değineceğim ama öncelikle kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı giyim seçeneklerini inceleyelim.

iş görüşmesinde bayan ne giymeli

İş görüşmesinde bayanlar ne giymeli

Çok fazla iddialı olmadan kendinize güvendiğinizi belli etmeniz gerekiyor. Bu konuda bayanların daha zorlanacağı açıktır. Erkekler çoğunlukla bir takım elbise ile bu aşamayı gerilerinde bırakırken bayanların alternatifleri çok daha fazla olacaktır. İlk dikkat edilmesi gereken konu başlığı kıyafet seçiminin iş ağırlığına uygun olmasıdır. Saha da çalışmanızı gerektirecek işler de iş koluna uygun bir kıyafet tercih edilirken masa başı işler için daha şık bir kıyafet seçebilirsiniz. Bu konuda farklı renk ve kıyafet seçenekleri de oluşuyor. Ama asıl önemli olan çevrenize kendinize güvendiğiniz imajının verilmesi ve etkili iletişimde bu basamaklardan bahsediyor olmanız olacaktır.

İş görüşmesine giderken dikkat edilmesi gerekenler

Bankacılık eğitimlerinde kıyafet tercihinde kesinlikle uzak durulması gereken renklerin başında kahverengi olduğu söylenir. Kahve renk olarak karşınızdaki insanı boğan bir seçenek olarak ön plana çıkar. Bu sebepten elinizden geldiğince iş görüşmesinde kıyafet tercihi yaparken kahve tonlarından uzak durmaya gayret gösterin. En fazla güven ve prestij rengi olarak ön plana çıkan lacivert kesinlikle göz önüne alınması gereken seçenekler arasında yer alır. Bunun için de beyazla kombine edildiği zaman kesinlikle kendinden emin bir imaj vermiş olursunuz. Detaylı şekilde renklerin anlamlarını araştırarak sizin için uygun kıyafet ve renk seçeneklerine de daha rahat bir şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır.

iş görüşmesinde erkek ne giymeli

Erkek iş görüşmesinde ne giymeli

Biraz önce erkeklerin bu konuda daha rahat olduklarını belirtmiştik. Çoğunlukla takım elbise tercih edileceği için dış görünüşe kravat ve sakalın yanı sıra aksesuar tercihi ile dikkat etmek son derece büyü bir önem arz eder. Özellikle alyans ve saat dışında aksesuar kullanmamanızı öneriyoruz. Özellikle sizin ağırlığınızı yerle bir edecek kolye ve bileziklerden de uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu durumda saat ve benzeri ürünler stresinizin de uzaklaşması için son derece önemli bir seçenek olarak ön plana çıkar. Tercih ettiğiniz kravat renginizin takım elbisenizle uyumlu olması gerektiğini de hatırlatmaya gerek duymuyoruz.

İş görüşmesinde ne giymeli

İnternet üzerinde böylesine pek çok kombine rastlamak mümkün olmaktadır. Bazıları uygulanabilir olmasına rağmen büyük bir çoğunluğunun özellikle yurt dışı sitelerden direkt kopyalanması nedeniyle çok fazla geçerliliği olduğunu söyleyemeyiz. Bu sebepten doğru kıyafet tercihinin daha hızlı bir şekilde etki ediyor olması ve karşınızdaki insanların sizin fikirlerinize değer vermesi açısından da son derece büyük bir önemi olduğunun tekrar altını çizmek istiyorum. Ama ne olursa olsun gerek bilgi birikiminiz gerekse sizi anlatan özellikler bakımından kıyafetten daha önemli olan konu başlığının karşınızdaki insanla etkili bir şekilde yaptığınız konuşmalarınızın olacağını tekrar hatırlatalım. Başarılar diliyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir