Dogo Argentino Nasıl Bir Köpektir ?

Dogo Argentino (diğer adları ile Argentine Dogo, Argentinian Mastiff, Arjantin Köpeği, Dogo Arjantin, Dogo) Arjantin de adına heykeller yaptırılmış köpek ırkıdır. Yaban domuzu için yetiştirilen Dogolar dünyanın en kaslı köpek türlerinden bir tanesidir. Türkiye de ve dünyadaki birçok ülkede beslenmesi yasak köpek ırklarından bir tanesidir. Arjantin kökenli tek köpek cinsi Dogo Argentino’dur.

Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Dogo Arjantin’den başka dünyada farklı köpeklerden üretilen, daha fazla bir soyu olan köpek ırkı yoktur. 1920’li yıllarda bir doktor olan Antonio Nores Martinez çok amaçlı bir köpek yaratmak istemiştir. Soyu tükenmiş olan dövüş köpeği Fighting Dog of Cordoba ile başlayıp, Pointer, Boxer, Danua, Bull Terrier, Bull Dog, İrlanda Kurt Tazısı, Dogue de Bordeaux, Great Pyrenees, İspanyol Mastiff eklenmiştir. Bu cinsin ortaya çıkması 25 yıl sürmüştür.

Özellikleri

Göz alıcı beyaz tüyleri vardır, geniş kıvrımlı kuyrukları av peşindeyken onlara çeviklik sağlar. Uzun esnek boyun kıvrımları vahşi bir hayvana karşı korunmasını sağlar. Çene yapıları benzersizdir, kare biçimindedir. Çene özelliği yakaladığı her şeyi daha sıkı kavramasını sağlamaktadır. Dogo Argentino’ ya sahipseniz kendinizi her zaman güvende hissedersiniz. Mükemmel bir bekçi ve koruma köpeğidir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından saf ırk olarak kabul edilmiştir ama henüz bir köpek sınıfında gösterilmemiştir. Atletik köpek olduklarından dolayı düzenli egzersize ihtiyaçları vardır. Bakımı için en uygun alan geniş araziler veya bahçeli evlerdir. Günümüz de evlerde de beslenen bu köpek cinsi son derece rağbet gören bir ırktır. Haftalık bakım Dogo için yeterlidir. Kısa beyaz tüyleri çok dökülür bu yüzden bakımı aksatılmamalıdır. Eğitime elverişlidirler, küçük yaştan itibaren eğitimi aksatılmamalıdır.

Sağlık Sorunları

Diğer büyük köpeklerde görülen sağlık sorunları Dogo Argentinolar da pek sık görülmez. Çok sağlam bir bünyesi vardır. Ama çeşitli sağlık sorunları da yaşayabilir. İşitme kaybı bunlardan bir tanesidir. Dogo Argentinoların %10’unun sağır olduğu bilinmektedir. Kalıtımsal olan bu özellik pigment eksikliğinden kaynaklandığı bilinir. Beyaz köpeklerin birçoğu bu sorundan mustariptir. İlk defa köpek sahibi olacaklar için kesinlikle önerilmez. Bilinçli aileler tarafından sahiplenilmeli ve beslenilmelidir. Korkutucu bir görünüme sahip olmalarına rağmen iyi bir aile köpeğidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir