Danua Cinsi Köpekler

Danua cinsi köpekler (diğer isimleri ile Great Dane, Grand Danois, German Mastiff, Deutsche Dogge, Danische Dogge, Danish Mastiff, Dane, Gentle Giant, Alman Mastifi, Danimarka Mastifi) bilinen en büyük köpek ırkıdır. Dünyada ki en uzun boylu köpek Danua cinsi bir köpektir. Danualar aslında devasa boyutlarına rağmen çok sakin köpeklerdir.

Danua Köpek

Danuaların adının Danimarka’dan geldiği sanılmaktadır ama aslında onlar Alman Mastifidir. Adını Fransızca Danimarka anlamına gelen “Danois” kelimesinden almıştır ama neden bu isim verildiği hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Danuların kökeni çok eskiye dayanmaktadır, 5. Asır da Asya’dan Avrupa’ya bazı mastif cinsi köpekler getirilmişlerdir. 400 yıl önce Almanya da türediği bilinmektedir.

Danua Özellikleri

Bu cins domuz avlarında ve korunmak amacı ile üretilmiştir. Tazı ile mastif kırması bir köpek türüdür. Boyutları çok büyüktür, bacakları uzun ve iridir. Kafa yapısı mastiflere benzerlik gösterir. Göğüs yapısı diğer köpek cinslerine göre çok daha geniştir. Görünümlerine rağmen çok sıcakkanlı ve sevgi dolu köpeklerdir. Ağırlıkları 50 ila 90 kg arasında değişir. Türkleri farklı renklerde olabilir, siyah, kahverengi, siyah beyaz benekli gibi. Bahçeli evlerde beslenilmelidir, çünkü çok iridirler.

Bakımları

Günlük egzersizleri yaptırılmalıdır. Bakımları kısa tüylerinden dolayı kolaydır. Belirli aralıklarla bakımını yapmak yeterlidir. Mutlaka erken yaşlarda eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidirler. Ömürleri çok kısadır, 7 ila 8 yıl yaşarlar. Şişkinlik en sık görülen rahatsızlıklarıdır. Yemeklerini yedikten sonra hemen egzersiz yaptırılmamalıdır. Şişkinlik Danualar da ölümcül olabilir. Bu köpek ırkını beslemek istiyorsanız mutlaka veteriner hekimlere danışmalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir