Doberman Nasıl Bir Köpektir ?

Doberman Pinscher ırkı dünyanın en zeki köpekleri sıralamasında ilk beştedir. Kötü yetiştirildiği takdirde dünyadaki en tehlikeli köpeklerden birisi olurlar. İnsanlar tarafından temkinle ve korku ile yaklaşılan bir köpektir. Görünüş itibarıyla çok sert ve atletiktir. Güçlü, zeki, korkusuz köpeklerdir. Güçlü bir kaslı vücutları vardır, genellikle kırmızı pas lekeleri vardır ve siyah renktedirler ayrıca açık kahverengi renkte de olabilirler. Büyük kulaklı doğarlar ama kulakları geleneksel olarak dik görünmesi için, kuyrukları ise ikinci eklemden kesilir.

İlk Doberman Nasıl Üretilmiştir ?

Dobermanların kökeni 1890 yıllarında Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından Almanya da üretilmiştir. İş adamı Dobermann üzerinde yüklü para taşıdığı için kendisini korumak amacı ile bu cinsi üretmiştir. Üreticisinin adını taşıyan tek köpek ırkı olma özelliğini taşır. Doberman ırkının Alman Pinscher, Danua, Manchester Terrier, Beauceron, Greyhound, Rottweiler ve Alman Çoban Köpeği gibi birçok ırk kullanılarak üretildiği bilinmektedir. Tam bir iş köpeği olan Dobermanlar birçok iş sektöründe Arama kurtarma, polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Doberman Hastalıkları

Erken yaşlarda eğitildiği zaman iyi bir aile köpeği olabilirler. Son yıllarda bu cins daha iyi yetiştirilmeye başlanmıştır ve kötü şöhreti kaybolmaya başlamıştır. Dobermanlar da bazı sağlık sorunları görülebilir. Sahiplenmeden önce bir veteriner kontrolünden geçmesinde yarar vardır. Bu cinslerde pıhtılaşma ile ilgili bir rahatsızlık görülebilir. Yaralanması durumunda ölümüne varacak kadar kanaması olabilir. Bazılarında ise bir çeşit omurilik hastalığı görülebilir.

Özellikleri

Ortalama ömürleri 10 ila 12 yıldır. Düz ve kısa tüylerinden dolayı çok tüy dökmezler ve bakımı son derece kolaydır. Vücutlarında yağ oranı düşük olduğu için kasları ortaya çıkar. Bu durum onları soğuk havalara karşı korumasız kılar. Soğuk iklimli yerlerde tavsiye edilmez. Soğuk havalarda dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir