Halit İkbal Kimdir, Gerçekte Yaşamışmıdır ?

Bu akşam Vatanım Sensin dizisinin üçüncü bölümü ile oldukça duygusal anlar yaşadık. Dizide Halit Ergenç; Cevdet karakterini canlandırıyor. Dizinin üçüncü bölümünde ki Atatürk sahnesi tüm izleyicileri duygulandırdı.

Oldukça güzel geçen iki bölümün sonunda üçüncü bölümde yeni bir halk kahramanı dilden dile dolanmaya da başladı. Dizinin üçüncü bölümünde Cevdet karakterinin küçük kızı olan Hilal’in gazetede yayınladığı bir karakter olarak ön plana çıkıyor.

Halit İkbal Gerçekten Yaşadı mı

Halit İkbal karakteri dizide düşman işgaline karşı başlatılan mücadelede sembol isimler arasında yer alıyor. Gerçekten Halit İkbal ismiyle bir karakter yaşamadı ama Halide Edip’den ilham alındığını da düşünmeden de edemiyorum. Tüm İzmir gazetede yer alan yazılarını okuyup vatanın kurtuluşuna olan inancına hayranlık duyduğu bir yazardır.

halit-ikbal-kimdir-gercekte-yasamismidir

 1. bölümde yer alan yazısında;
 • daha ne kadar eğileceksin
 • oğulların kafkas dağlarında soğuktan taş kesildiler yine de eğilmediler,
 • çanakkale de bir adım geri atmamak için kendilerini siperlere bağladılar eğilmediler
 • sen daha ne kadar eğileceksin
 • izmir’in göbeğinde, Allah’ın evinde, senin gözünün önünde kurşunlandılar eğilmediler,
 • sen daha ne kadar eğileceksin
 • şimdi senin yasın tutulmayacak ama onlar balolar düzenleyecekler.
 • senin şehitlerine edilen duaları onların dans müzikleri bastıracak.
 • daha ne kadar eğileceksin

Burada çok fazla dizi önerileri yada bölümler hakkında bilgiler vermekten hoşlanmıyorum. Aslına bakarsanız bu dizinin son derece güzel ve etkileyici bir bölüm olduğunu söylemeden de geçemedim. Dizinin yeni bölümlerinin de takipçisi olacağım. O sebepten, sizin yorumlarınızın da son derece önemli olduğunu belirtmeden edemeyeceğim.

 

Halit İkbal Kimdir, Gerçekte Yaşamışmıdır ? (5 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Güzel yazı olmuş, teşekkürler. Gerçekten izlenilmesi gereken harika bir dizi. Normal Türk dizisi standartının çok çok üstünde bir dizi. Bu yapımda emeği geçen herkese teşekkürler.

 2. Bugunkü bolumu harikaydi aglamaktan geberdim cok iyiydiniz … bu vatan hepimizin ne mutlu TÜRKÜM diyene

 3. Muhteşem yüzyıl dan da biliyorum Halit Ergenç bu işin uzmanı bu dizide emeqi qecen herkese teşekürler

 4. Seyretgim bölüm gerçekten son derece etkileyici ve gerçektı, vatanımız ın her karışını en hafifi bu şekilde kazandık, vatan için ölmek vatan için mücadele bir şeretir.vatanım sensin dizisi için emeği geçenleri kutluyorum

 5. Gunesh

  merhaba gerchekten chokh mohteshem bir dizi malesef turk dizileri
  hepsi ayni olmush hich bir mana barindrimiyollar ve chokh sikigi ben shahsen vaghtim olmasa bile tv bizim evde sadeje ogun bu dizi ichin achilir chon hich vaghtimiz televizyonun abtal abtal porogramlarina vaght sarf etmek yerinde kitab okumayi terjih ederim .faghat halit ikbalin dizide namelerin matnin nerde bula bilirim?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın