Buzdolabının İçi Neden Su Olur, Arkasından Neden Su Akıtır ?

Buzdolabında zamana bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Yeni alınan buzdolaplarında çok fazla görünmediği söylense bile zaman içerisinde su akıtmaya başlamaktadır. Bu durum daha çok buzdolabı hareket ettirildiğinde yada çok sıcak mevsimlerde ortaya çıkmaktadır.

Buzdolabının altından su gelmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Özellikle böyle bir sorun ile karşılaşmanız durumunda hangi mevsimde gördüğünüzün büyük bir önemi bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu dolabınızın altında su gelmeye başladıysa buzdolabınızın yeterince soğutmadığını anlayabilirsiniz.

Buzdolabının Arkasından Su Akıyor

Buzdolabında su birikmesi,  yoğunluk farkından dolayı da ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda su birikmesi filtre temizliği sorununu da ortaya çıkarabilir. Filtre temizliğinin ve bakımlarının yeterli zamanlarında yapılmaması sonucunda buzdolabının altından su gelmesi görülebilir. Bunun için teknik destekten yardım alarak kolaylıkla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer görmezden gelirseniz de korozyona bağlı olarak başka aksamların da bozulmasını sağlayabilirsiniz. Buzdolabının alt kısmından su gelmesi kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorundur. Zaten zaman içerisinde altından su gelmeye başlayan buzdolabının soğutma gücünün de azalmaya başlayacağını görebilirsiniz.

buzdolabi-sur-birikmesi

Buzdolabının altında su birikiyor

Buzdolabının altından su gelme sebepleri arasında tahliye borusunun tıkanması, filtresinin bozulması, soğutma aksamlarında sıkıntı yaşanması, aşırı terlemeye ve sıcak havaya bağlı yetersizlik gibi konular sebep olabilir.

Sebebin bilinmesi için kendinizce aşağıda yazdığımız seçeneklere göz atabilirsiniz.

  • Buzdolabınızın yerini çok değiştiriyor musunuz?
  • Su gelmesi yaz aylarında mı arttı?
  • 3 seneden daha uzun süredir kullanıyor musunuz?
  • En son servis çağırmanızın üzerinden 3 aydan fazla süre geçti mi?
  • Yan sanayi parça taktırdınız mı?
  • Özensiz ve çok kişi tarafından kullanılan bir buzdolabınız mı var?

Bu sorulara evet cevabı verdiyseniz muhtemelen yukarıda yer verdiğimiz sebeplerden biri yada birkaçı yüzünden su gelme ortaya çıkmış olabilir. Eğer sorulara “evet” cevabını vermediyseniz muhtemelen sizden yada zamandan kaynaklanmayan bir sorun ortaya çıkmıştır. Garanti ile bu sorunu daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz.

Buzdolabı su tahliye borusu nasıl temizlenir

Buzdolabının içinde veya altında su birikmesi tahliye borusunun tıkanmasından kaynaklanabilmektedir. Tahliye borusunu temizlemek için ince uzun tel gibi bir şey kullanabilirsiniz. Bu şekilde de açılmazsa hortum benzeri bir aparat ile üfleyerek tıkanıklığı çözebilirsiniz.

Bir yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir