Depresyon Dönemi Yemek Yiyememe

Uzunca bir süre depresyon ile mücadele ettim. Aslında bu şekilde bahsetmek doğru mu bilmiyorum ama depresyon yemek konusunda ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olduğunu biliyorum. Hepimizin başına hiçbir şey yapmak istemediğimiz, hiçbir şey yemek istemediğimiz anlar gelmiştir. Belki benim depresyonumun seviyesi çok ileri değildi ama yine de uzunca bir süre kendime gelebilmek için mücadele ettiğimi biliyorum.

Depresyon Yemek Yiyememe

Canım hiçbir şey yapmak istemiyordu, doğal olarak yemek yememekte bu isteksizlikler arasında yerini almayı başarmıştı. Başlarda sadece abur cuburla günü bitirsem de zaman içerisinde abur cubur yeme isteğinin de kaybolduğunu söyleyebilirim.  Bazı durumlarda depresyon çok yemek yemeyi de tetikleyebiliyormuş ama benim canımın pek bir şey istediğini söyleyemem. Depresyonu nasıl mı yendim? Bunu daha sonrasında detaylı bir şekilde anlatacağım. Bu yaşa kadar ağlamayı başaramamış biri olarak neredeyse her gün saçma sapan bahanelerle ağlamayı başardığım için oldukça başarılı bir depresyon aralığı yaşadığımı söyleyebilirim.

Depresyon Dönemi Yemek Yiyememe

Depresyon ve Yemek

Öncelikle balığı tavsiye ediyorum. Bunlar arasında balığı dışarıda yemeyi başarırsanız da hava alarak gününüzün daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz. Evimin hemen altında balık restoranı bulunduğu için kiremitte kaşarlı levrek yedim. Bir süre sonra ondan sıkılınca kendim araştırıp yapmaya çalıştım. Zaten daha sonrada anlatacağım üzere depresyon süresince bir şeylerle uğraşmak ciddi anlamda moral veriyor.

Bol bol meyve tüketmeyi de ihmal etmeyin. Büyük ihtimalle depresyon süresince uyku süreniz birbirine gireceği için vücudunuzun bağışıklığının düşmeye başladığını söyleyebiliriz. Meyvelerden vitamin alarak birde bu sıkıntılı dönem içerisinde hastalıklarla boğuşmamanızı tavsiye ediyorum.

Depresyon ve Çikolata

Neredeyse her internet sitesinde depresyondaki insanlara çikolatanın iyi geldiğine dair bir şeyler okudum. Ama aslında fazla miktarda çikolata tüketmenin de depresyona olumsuz etkileri olacağı unutulmamalıdır. Bu seferde insan acaba kilo mu aldım düşüncesine kapılacağı için pek önerilmeyen bir durumun ortaya çıkması da açıktır. Benim tavsiyem bitter çikolatalardan tüketmeniz yönündedir. Çünkü hem lezzetli hem de oldukça iyi geliyor.

Depresyon ve Oda Kokusu

Sigara kokusu ve ter kokusundan mümkün olduğu kadar uzak durun. Depresyon süresince farklı farklı oda kokuları ile odanızın kokusunun devamlı taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Başlangıçta hiçbir işe yaramadığını düşünmenize rağmen en basitinden tuvalete gidip geri odanıza döndüğünüz zaman bile etkisini görmeye başlıyorsunuz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir