Çin Tuzu Hakkında Bilgi, Nerelerde Kullanılır ?

Son zamanlarda sıklıkla haberlerde karşılaştığım Çin tuzu konusuna eğinmek istedim. Bu konuda o kadar çok yorum ve o kadar farklı haberlere rastladım ki inanın hangisi doğru ben de tam olarak bilmiyorum. Doğru olduğundan emin olmadığım konularda insanları yanlış yönlendirmek istemediğim için doğru olduğundan emin olduğum bir konu başlığına değinmek istiyorum.

Çin Tuzunun Diğer Adı: Monosodyum Glutamat

Uzun uzun hakkında yorumları okudum. Zararı olduğunu söyleyenler kadar tespit edilmiş bir zararı olmadığından bahsedenlerde azınlıkta sayılmaz. Peki ama biz kime inanacağız? Sabah programlarına göz gezdirdiğimiz de ciddi bir tehlikenin bizi beklediğini düşünürken bu konuda ki bazı makalelere (büyük bir çoğunluğunun da İngilizce olduğunu söylememe gerek yok sanırım) göz atmamın neticesinde kararsızlığımın perçinlendiğini söyleyebilirim. Şimdilik yorum yapmak istemiyorum bir süre daha bu çin tuzu hakkında yazılmış ve yazılıp çizilenleri okuyup yeniden sizi bilgilendireceğim.

Çin Tuzu Hakkında Bilgi, Nerelerde Kullanılır

Çin Tuzu Nedir

Çin tuzu özellikle Uzakdoğu mutfağında lezzet artırıcı bir ürün olarak kullanılırken, günümüzde ticari faaliyetlerin yaygınlaşması ile birlikte çok ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Her sene bir önceki seneye oranla daha fazla satılan bu ürünün yakın bir gelecekte daha çok duyulmaya başlanacağından da emin olabiliriz. Sadece bizim açımızdan değil, dünyada pek çok ülke çin tuzunun zararlı olup olmadığını tartışıyor ve bu konuda pek çok program yapılıyor. Onlarında yakında takipçisi olarak sizi buradan bilgilendirmeye çalışırım.

Çin Tuzu Bağımlılık Yapar Mı?

Bu konuda daha öncede belirttiğim gibi çok farklı yorumlar yapılıyor. Biraz şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa dolaşan konu başlığı Çin tuzu bağımlılığı üzerine odaklanıyor. Bu konuda çıkış noktası olarak dile getirilen konu ise kişilerin genellikle karakterlerine uygun olmayan fast food ürünlerini tüketme isteği olarak tanımlanıyor. Diğer bir deyiş ile hiç yemek istemediğiniz yemekleri zorla yeme ihtiyacı duyduğunuz zaman Çin Tuzunun devreye girdiğini düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Lakin diğer bir boyutu ise şimdiye kadar keşfedilen herhangi bir bağımlılığı olmadığı yönünde…

Çin Tuzu Nerelerde Kullanılır

Aslında bu sorunun doğru hali: Çin Tuzu Nerelerde Kullanılmaz olmalıymış çünkü o kadar fazla kullanım alanı bulunuyor ki, dönüp baktığınız zaman nerelerde kullanılıp kullanılmadığı hakkında çok farklı yorum ve seçeneklerin ön plana çıktığını görebiliyoruz. Detaylı bir araştırma neticesinde hemen hemen tüm hazır yemeklerde, tavuk bulyonlarda ve et bulyonlarda ve konserve ürünlerde tercih edildiğini görüyoruz.

Çin Tuzu Neden Yapılır

İlk olarak neden yapıldığı konusunda çeşitli yorumlar yapıldığını söyleyebilirim. Eskiden deniz yosunundan üretildiğini söyleyenlerde var. Pirinç lapasından üretildiğini söyleyenlerde var. Günümüzde ise şeker pancarı ve şeker kamışının karışımından üretildiğini biliyoruz. Dünya üzerinde konservelerden tutunda donmuş gıdalardan soslara ve cipslere kadar çok fazla gıda maddesinde kullanılıyor.

Çin Tuzu Kodu Nedir

Madem bütünüyle Çin Tuzu konusunu masaya yatırdık kodundan da bahsedelim. Çin Tuzunun satın aldığınız üründe olup olmadığını görmek istiyorsanız E 621 koduna dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Ama bu konuda yapacağınız yorumlar benim için çok değerli çünkü tam olarak zararı yada faydası (en azından zararı olmadığını) olmadığından emin değilim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir