Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur, Nasıl Düşürülür ?

İnsanların çocukken karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ateşlenme daha doğru bir deyiş ile yüksek ateştir. Ama bunu bu denli ciddi bir sorun bir problem hatta hastalık haline getiren, ebeveynlerin yanlış ve bilinçsizce müdahaleleridir. Peki bu müdahaleler nelerdir? Ve doğru müdahaleler neler olabilir. Küçük çocuklar bu sorundan nasıl kurtulur ve bunu atlatmanın yolları nelerdir? Dilerseniz bu sorulara cevap vermeden önce, ateş nedir ve neden özellikle çocuklarda görülür ve hangi dönemlerde meydana gelir bu sorulara cevap verelim.

Yüksek Ateş Neden olur ?

Ateş; vücudun normal ısısı olan, 36,5 – 37,5 derecelerinin, kişinin vücudunda, mevsimsel veya fizyolojik değişim ve etkileri sebebi ile daha yüksek derecelere çıkması durumudur. Bu duruma, genelde, kış aylarında rastlanır. Kişinin, vücudunun çok sıcak olmasına rağmen, titreme ve sonucunda kendini üşüyor hissetmesi ile devam eder ve yanlış yöntemler sonucunda havale ile sonuçlanabilecek vakalar ile karşılaşmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçilebilmesi  ve çocukların kendilerini daha iyi hissetmesi ve bu hastalığı en asgari rahatsızlıklarla atlatması için ebeveynlerin üzerine çok iş düşmektedir.

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur, Nasıl Düşürülür

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür ?

Çocukların ateşinin düşürülmesi ve havale riskinin ortadan kalkması için, öncelikle bunun çok kötü bir vaka olmadığı çocuğa kabul ettirilmeli ve çocuğun psikolojisinin bozulmasına neden olacak cümleleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çocuğun, üzerindeki elbiseleri kat kat arttırmaktansa evin ısısını düşürüp olabildiğince kalın elbise ve battaniye kullanmaktan kaçının. Koltuk altına ve vücudun alın, göğüs ve boyun kısmı olmak üzere bir kaç yere ılık su ile ıslatılmış havlu koyun. Tüm bu işlemler, bu sorun için iyi sonuç verecektir.

Duş aldırmak ateşi düşürür mü ?

Ateş düşürme işleminin en hızlı yöntemlerinden bir tanesi de duş aldırmaktır. Baş ıslatmadan tüm vücudu ılık suyla ıslatınız. Hızlı bir biçimde yüksek ateş düşecektir. Bazı çocuklarda duş aldırmak kısa süreli bir çözüm olabilmekte, ateş düştükten sonra sürekli olarak ateş kontrol edilmeli ve yüksek ateşin tekrarlanması durumunda en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir