WordPress Sitemin Hitini Nasıl Arttırırım ?

Günümüzde bir web sitesi sahibi olmak hazır içerik yönetimi sistemleri sayesinde çok rahat bir şekilde gerçekleşebiliyor. Bu içerik yönetim sistemleri içerisinde en çok kullanılan da hiç kuşkusuz WordPress’tir. Fakat bir web sitesi sahip olmak tek başına yeterli olmuyor. Hedef kitleye ulaşmak her zaman belli bir çalışmanın sonunda gerçekleşmektedir. Özellikle büyük kitlelere sahip olmak için hummalı bir çalışma ve bir takım özel bilgilere sahip olmak gerekmektedir.

Aynı tarz web sitelerinin gün giderek artmasına paralel olarak üst sıralar da yer almak da bir hayli zorlaşmıştır. Gerekli bir kaç işlemi yaparak hedef kitleye sahip olmak her web sitesi sahibinin mutlaka bir isteğidir. Günümüzde özellikle bir çok blog sahibi güncel ve özgün içerik girerek sitesini üst sıralara taşımaya çalışmaktadır. Dolayısıyla bu durum bir rekabeti de beraberinde getirmektedir.

Wordpress Sitemin Hitini Nasıl Arttırırım

WordPress Hit Yükseltme

WordPress hit arttırma çalışması kapsamında bir takım işlemler yapmak gerekmektedir. Şimdi o kriterlere tek tek değinmek istiyorum.

Özgün ve diğer sitelerde bulunmayan içerik: Belki de bu kriterler arasında en önemli değere sahip, ve dikkat etmemiz gereken kriter budur. Google arama motoru özellikle özgün içeriğe çok önem vermektedir. Dolayısıyla sitenize diğer sitelerde bulunmayan içerikler girmek sitenizin hitini arttırma da yardımcı olacaktır. Kopyala-yapıştır şeklinde girilmeyen içerik arama motorları örümcekleri tarafından kısa sürede algılanarak baş tacı edilir. Web sitesi sahiplerine önerimiz diğer kriterlere geçmeden önce yazılarınızı ve makalelerinizi özgünleştirin ve bundan sonra  da özgün girmeye devam edin. Aksi taktirde hit artması olmayacağı gibi Google reklam bölümü Adsense tarafından da kabul edilmeyeceksiniz.

Etiket Seçimi: Etiket seçiminde öncelikle şu yanlış kanıyı değiştirmekle işe başlamalısınız. “Çok etiket çok içerik” veya Etiket=Seo. Bunlar tamamen yanlış düşüncelerdir. Etiket bir amaç olarak düşünülmemeli, araç olarak kullanılmalıdır. Etiket seçiminde de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlileri: Etiket makale başlığıyla ilişkili olmalıdır. Etiketler bold(kalın) olarak vurgulanmalıdır ve örümceklerin algılayacağı şekle getirilmelidir. Etiketler uzun uzun cümlelerden değil kısa ve öz kelimelerden oluşmaktadır. Ve tabi en önemlisi 10-15 tane etiket yerine kaliteli ve 3-7 arası etiket girmek siteniz için yararlı olacaktır.

Yazı veya makale başlığı seçmek: Çok önemli bir husus gibi görünmese de hit arttırma yolların da önemli bir yer teşkil etmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki; yazdığınız bu başlık Google’de ana kelime olarak aranacaktır. Dolayısıyla başlık seçme de çok dikkatli davranmak gerekir. Başlığı seçerken gereksiz cümle sarfiyatından kaçarak kısa ve öz başlık girmek yararınıza olacaktır. Konu başlığı Title bölümünde çıktığı için ve arama sayfalarına direk etki ettiği için bu kadar önemli görülmektedir ve web sitesi sahipleri tarafından da dikkat edilmelidir.  Bir çok SEO eklentisi şu tarz bir Tittle benimsese de(başlık-slogan-site başlığı) yanlış olduğu ve doğrusunun sadece konu başlığı olduğu yönünde. Tecrübeyle sabit olması ve bir çok uzman tarafından önerilmesi bu kanıyı desteklemektedir.

Sosyal ağ sitelerini kullanmak: WordPress hit arttırma yolları arasında sosyal paylaşım sitelerinin etkisini yadsımak hiç doğru olmasa gerek.  Eklenilen yazıların makalelerin sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla paylaşılması ve bu yolla ziyaretçi bulması , sitenizin geleceği açısından da çok önemlidir. Özellikle back link kazanma da bu yolun etkisi kanıtlanmıştır . Sitenizin adında bir grup veya sayfa açarak hit arttırma yolunda bir güçlendirme çalışması yapmış olursunuz.

wordpress hit eklentileri

WordPress hit arttırmak için hangi eklentileri kurmalıyım ?

Google Sitemap: Site haritalarının Google tarafından tanınmasında ve indexlenmesinde büyük katkısı olduğu yapılan çalışmalar sonucu netleşmiştir. Siteye girilen içerik sayesinde Google Sitemap eklentisi içeriği veritabanına yollayarak Google’ye haber verir ve sitenizin index alma süresi çok kısalır. Google Sitemap eklentisini muhakkak her WordPress site sahibi eklemesi gerekmektedir. Yararına olacaktır. Fakat unutmadan eklemek gerekir ki, indirilen eklentilerin WordPress sitesinden indirilmesi sitenizin güvenliği açısından önemlidir.

All in One SEO: İçerikleriniz düzenli bir hal alması için ve Google tarafından düzenli bir şekilde algılanması için All in One SEO eklentisine gerek vardır. Bu eklenti ile içerik girerken Title ,Description ,Keywords   alanlarının doldurulmasına özen göstermek mantıklı olacaktır. Bu alanların doldurulası suretiyle girilen içeriklerin sitelerin için çok yararlı olduğu yapılan çalışmalar sonucu sabitlenmiştir.

Link değişimi: Sizinle aynı tarz siteler ile link takası yapmanız sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Bu  da sitenize hit olarak geri dönecektir.  Fakat her siteyle link değişimi yapmak yarar sağlamak yerine zarar getirecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; kaliteli ve özgün içerik girilen sayfalar arası yapılan değişim. Back link kazanma da yapılacak bu uygulamanın yararlı olduğu önemle belirtilmektedir.

Başka sitelerde de yazar olmak: Özellikle kaliteli ve hiti yüksek sitelerde yazar olmak sitenize ziyaretçi girişinde artışa olanak sağlayacaktır. Bu tarz sitelerde yayınlayacağınız ücretsiz içerikler sayesinde sitenizin reklamını da yapmış olacaksınız.

WordPress hit kazanma

Güncel konular girmek
SEO eklentisi kurmak
Site haritası eklentisi kurmak
Sitelerde ücretsiz makale yayınlamak
Eklentileri Türkçe kullanmak
Link değişimi yapmak
Sosyal paylaşım sitelerini kullanmak
İmleme eklentisi kullanmak
Siteyi güncel tutmak
İçeriklerde resim kullanmak

Sonuç olarak, SEO kurallarına uygun olarak girilen içeriğe paralel olarak site hitinde gözle görülür bir artış olacaktır. Yukarıda dikkat etmeniz gereken kurallara kısaca değinmeye çalıştık. Bu faktörler arasında siteyi güncel tutmayı ana unsur olarak belirtmek gerekir. İyi hitler. Sorularınız için lütfen yorum bırakınız.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın