Evde Çalışırken Motivasyon Yükseltme Yolları

Evden çalışmak bir çoğumuz hayali aslında. O rahat, sıcacık ( belki serincecik ), her imkanın elinizin altında bulunduğu ortamda kafanızı boşaltarak rahat rahat çalışma ortamını eminim ki hepiniz istiyorsunuzdur. Evde çalışmak her ne kadar müthiş bir hayal gibi dursa da bazı dezavantajları da yok değil. Bunlardan en önemlisi de yaratıcılığınızın azalması…

Motivasyon yükseltme

Evde yalnız çalışanlar tüm gün boyunca ve gün sonunda bile kendini iş için hırpalayabilir. Bu konsantrasyonu yakalamak mümkün fakat bazı noktaları kaçırdığımızda yaptığınız işin kalitesi kaymaya başlar ve en sonunda psikolojik olarak yaratıcı kıvılcımını kaybedersiniz. Neyse ki yaratıcılığınızı yerinde tutmak için çeşitli yollar var.

Evde Çalışırken Motivasyon Yükseltme Yolları

Eğer çalışırken dört duvar sizi sıkıp konsantrenizi bozuyorsa bir süreliğine sahne değişikliğine gitmeniz çok faydalı olacaktır. Arka bahçe, balkon veya terasınız varsa çıkıp işinize daha temiz bir hava eşliğinde devam edebilirsiniz. Temiz hava ve sessizlik size yaratıcılığınızı canlandırmak için gereken şey olabilir. Eğer bir apartmanda yaşıyor ve yukarıda ki olanakların hiç birine sahip değilseniz, size en yakın park, kahve dükkanı veya bir cafeye gidebilirsiniz. Dış mekanda sizi izleyen gözlerin olabileceği düşüncesini attığınız anda daha iyi konsantre olup çalışmanıza devam edebilirsiniz.

Çalışmak içinizden gelmiyor mu?

Tüm gün yaptığınız kodlamalar, tasarımlar, yazışmalar, uygulamalar, kendinizi yıprattığınız iş her neyse ellerinizi sürekli görmekten sıkılabilirsiniz. Bunu hiç böyle düşünmemiş olabilirsiniz fakat beyninizin artık bu ellerin farklı bir iş yaparken görmesi gerekiyor. İşte burada biraz bilgisayarınızın başından ayrılmanız gerekiyor. Örneğin kendiniz için güzel ve aperitif bir yemek pişirebilirsiniz. Acele etmeyin, bunu büyük bir zevkle zaman ayırarak yapın. Resim yapabilirsiniz, bunun için pastel boya kullanmak tasarımcılar için çok faydalı olacaktır. En azından yarım saatinizi çizim yaparak geçirin. Ama işiniz ile ilgili olmamalı bu. Odak noktanızı tamamen işten uzaklaştırmanız gerekiyor.

Evde Çalışırken Odaklanma

Eğer çiçekleriniz varsa onları sulayın, çiçekleri sevin ve onlarla konuşun. Bu tür yöntemler sayesinde yaratıcılık konusunda beyniniz size teşekkür edecektir 🙂 Kendi evinizde dahi olsa başkalarının işini yapmak, başkalarının verdiği komutlar çizgisinden dışarı çıkamamak sizin yaratıcılığınızı köreltecektir. Siz her ne kadar kendinizi başkasının bir işinde geliştirmeye çalışmak isteseniz de yaptığınız en güzel bir tasarımı bile karşı taraf beğenmeyebilir ve bu sizin hevesinizi baltalamak için çok yeterli bir unsur olacaktır. Bunun için kendi hep hayalini kurduğunuz, düşünürken sizi heyecanlandıran yada yaptığımda nasıl olur acaba diye merak ettiğiniz kafanızda ki düşünceleri canlandırmaya çalışın. Bir web sitesi olabilir, bir blog yazısı olabilir, bir grafik tasarımı olabilir; bunu yaptığınız zaman hem düşüncelerinizi rahatlatmış olacaksınız, hem hayallerinizi gerçekleştirmiş olacaksınız, hemde yeterli ölçüde kendinizi geliştirmiş olursunuz. Bu sayede rahat ve kompleksiz bir beyin daha fazla yaratıcı olacaktır sizin için…

Motivasyon için spor yapın

Bu listede yapabileceğiniz en zor ama en etkili öğelerden biridir aslında egzersiz yapmak. Halkımız bir sporla uğraşmak için çok fazla yoğun ve çok fazla üşengeç oldukları için zor diyorum. Fakat egzersiz yapmak genel zihinsel refahını arttırmak için garanti bir faaliyettir. Ve yaratıcılık sonradan kazanılan bir davranış değildir fakat egzersizler sayesinde rahatlatılmış, enerjik, pozitif ve sağlıklı bir beyin sayesinde yaratıcılığı en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Evet, eğer yaratıcılığınızı hissetmiyorsanız ne iş yapıyor olursanız olun bırakın işi. Kendinizi sorgulayın. Ben hatayı nerede yapıyorum? Sizi rahatsız eden bir şey mi var? Kişisel hayatımla, profesyonel hayatı dengeleyemiyor muyum?Bu tür soruları kendinize sorun, sakinleşmeye çalışın ve kendinize cevaplar arayın. Kahkaha yaratıcılığı arttırır. Zorlandığınız yerde, yaratıcılığınızın kaybolduğu anda sizi en çok güldüren bir video, film yada dizi izleyebilirsiniz. Vine videolarına göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir