Chia Tohumu Nedir

Bu ara özellikle sosyal medyada sıklıkla adını duymaya başladık. Chia son zamanlarda bim ve a101 başta olmak üzere ara ara büyük marketlerde de satılmaya başlanan bir gıda maddesi… Ana vatanı Meksika olan Chia tohumu son derece doyurucu ve enerji verici olması nedeniyle günümüzde sıklıkla kullanılan bir besin haline geldi.

Aslına bakarsanız Chia ile tanışmamızın çok eski olmadığını söylemekle birlikte Güney Amerika’da yüzlerce yıldır tüketildiğini ve günümüzde de sağlık açısından faydaları bulunduktan sonra daha da popülerleşmeye başladığını söyleyebiliriz.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır

Günlük yaşamda çeşitli tariflerin içerisinde kullanabildiğiniz gibi tek başına da kullanabilirsiniz. Su ile karıştırıldığında jöle haline gelen chia tohumu puding ve muffin başta olmak üzere çok farklı tariflerde kendine yer bulmaya başladı.

Yüksek protein içermesi ve lif bakımından zengin olması nedeniyle tok tutması ve omega 3 içermesi nedeniyle gönül rahatlığıyla kullanabilir. Bunun dışında demir ve kalsiyum başta olmak üzere fosfor ve çinko gibi önemli mineralleri de yoğun miktarda bulundurmaktadır.

Chia Tohumu Faydaları

  • Yoğun protein içeriği ile zayıflayabilir ve kas gelişiminize fayda sağlayabilirsiniz.
  • Son dönemlerde yapılan araştırmalar yoğun omega 3 bulundurduğunu gözler önüne sermiştir.
  • Bağışıklık sistemine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
  • Doğal olması nedeniyle daha kaliteli bir diyet listesinde ilk sırada yer alabilir.

Chia Tohumu Bim

Özellikle Bim başta olmak üzere pek çok markette daha yoğun bir şekilde satışa sunulması ile birlikte daha kolay ulaşılabilir bir hale gelecektir. Özellikle A101 ve Bim ve Şok gibi marketlerde de yer yer gördüğümüzü söyleyebiliriz. Özellikle fırsat reyonlarında haftalık olarak çeşitli bakliyatlarla birlikte gelen Chia tohumlarının yakın bir gelecekte ilgiye bağlı olarak daha yoğun bir şekilde satılabileceğini de söyleyebiliriz.

Chia Tohumu Nerede Satılır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aktarlarda satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda büyük marketlerden de gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Bunun dışında internet üzerinde pek çok adreste de chia tohumu satıldığını da söyleyebiliriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın