Chia Diyeti Yapanlar

Son zamanlarda sosyal medya kullananların sıklıkla karşılaştığı bir gıda kaynağıdır. Özellikle diyet yapanların ve sporcuların sık kullandığı bir gıda olmasının yanı sıra kendine has özellikleri ile tatlı yapımından tutunda puding yapımına kadar çok farklı alanlarda faydalandığımız oldukça önemli bir gıdadır diyebiliriz. Hal böyle olunca chia hakkında daha detaylı bilgiye yer verilmesi gerektiğini düşündük.

Chia Diyeti Yapanlar

Mevcut bilgilerin büyük bir çoğunluğunun da birbirini tekrar ettiğini düşünecek olursak chia diyeti ve besleyici özellikleri ile ilgili farklı bilgilere yer vermek gereklidir diyebiliriz. Neredeyse balıktaki kadar omega 3 kaynağı olması ve yüksek miktarda protein barındırması nedeniyle sporcuların ve kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir gıda olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar ülkemizde yeni yeni popülerleşen bir diyet olsa da özellikle Amerika ve Avrupa’da birkaç senedir adından sıklıkla bahsettiriyor. İşin matematiğini bir kenara bırakıp neden chia diyeti yapmalı sorusunun cevaplarını aramaya başlayalım.

  • Protein kaynağı
  • Lif kaynağı
  • Su çekme özelliği var (9 kat genişleyebiliyor)
  • Pek çok vitamin ve minerali barındırıyor
  • Tamamen doğal

Chia Diyeti Nasıl Yapılır

Şu an için bir diyet listesi olmadığını söyleyebilirim. İnternette birkaç farklı sitede chia diyeti yapanlar konusunda bilgilere rastlasam da daha çok destekleyici gıda olarak kullanıldığını gördüm. Yani diyetin merkezine koymak yerine yoğun lif ve protein kaynağı olması nedeniyle chiadan destek alınabilir. Chia’yı da kullanmak ve diyet yapmak isteyenlere de bir öneri de bulunmak istiyorum. Her ne kadar son derece faydalı bir gıda olarak karşımıza çıkmış olsa da yoğun miktarda tüketmekten de özellikle kaçınmak gerektiğinin de altını çizelim. Aynı zamanda farklı tecrübe ve yemek tariflerinizi de belirtirseniz mutlu olurum.Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir