Bloggerlara Önemli İp Uçları

Bugünlerde blog sahibi olmak oldukça kolay. Ücretsiz yazılım ve sınırsız kaynak ile çok kısa bir sürede yayına girebilirsiniz. Fakat önemli olan iş şimdi başlıyor. İnsanların blogunuzu takip etmesini istiyorsanız, içeriğe çok önem vermelisiniz. Yeni başlayan ve az da olsa blog yazarları için önemli ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kime yazıyorsunuz ?

Yazmak istediğiniz kitleyi belirtmezseniz, onlar ile iletişim kuramazsınız. Hedef kitlenizin neyi sevip, sevmediğini anlamaya çalışmalısınız. İlk zamanlar tabi ki bu süreç zor olacaktır. Ancak verileri inceleyerek rahatlıkla bu süreci atlatabilirsiniz.İçerikleriniz başlarda başkalarının ilgisini çekebilir, hedef olarak belirlediğiniz kişilere ulaşamayabilirsiniz. Örnek olarak, siz müzik konusunda profesyonel kişilere ulaşmayı denerken, müziğe yeni başlamış amatör kişilere de ulaşabilirsiniz. Bu durumda ya içeriklerinizi ya da hedef kitlenizi gözden geçirmeniz gerekli.

Kopyala-yapıştır yerine “Alıntı” yapın

Yeni başlayanlar bir süre sonra bu işin kolay olmadığını fark eder. İlk zamanlarda günde 2-3 yazı, sonra haftada 1-2 yazı, daha sonra ayda 1 yazıya düşebilirsiniz ki blogumuzu incelediğinizde bizim başımıza bile geldiğini göreceksiniz. Bu süreçte blogun boş kalmaması için kolay yoldan içerik elde etmeye başvurulur. Başka yerden kopyalayarak yazmanız blogunuzun sonuna yaklaştığı anlamına gelir. Okurlar için yazının orijinalini bulmak çok önemli değildir. Sonuçta sitenize girip okuyorlar. Yazdığınız yazı kaliteli içerikse okuyucunuzu kaybetmekten korkmazsınız. Birde tabi ki işin emeğe saygı kısmı var. Yazar emek harcamış ve hakkını teslim etmek gerekir. Yazınızın sonuna kaynak belirtmeniz veya alıntı yaparak yazara hakkını teslim etmiş olursunuz. Alıntı yapmak içeriğinizi zenginleştirip okuyucuya konu hakkındaki tüm bilgileri bir arada bulduğu hissi uyandıracaktır. Yani bir taşla iki kuş!

Samimi ve eğlenceli olun

Çok teknik bir konu yazmıyorsanız, samimi ve eğlenceli yazmayı deneyin. Aslında samimi yazmak gerçekten beceri işidir. Yazmak azimle mümkün ancak samimiyeti okuyucuya hissettirmek kesinlikle beceri işi. Şöyle örneklendireyim herkes şarkı söyler hatta bazıları çok iyi yorumlar ancak bazıları vardır ki o söylerken şarkı ruhunuza kadar işlenir.Kısaca becerebiliyorsanız samimi olun. Espri yeteneğiniz de iyi ise araya birkaç espri sıkıştırın. Ancak hem samimiyetin hemde esprilerinizin dozunu iyi ayarlayın. Her şeyin fazlası zarar sonuçta.

Bloggerlara Önemli İp Uçları

Uzmanlığınızı belirtin

Her konuya içerik üreten çok fazla blog bulabilirsiniz. Eğer onlar ile yarışabilecek durumunuz yok ise konunuzu daraltmak daha iyi bir seçenek olacaktır.Örnek olarak arabalar ile içerik paylaşımı yapacaksanız fakat çok büyük bir değişiklik yapamayacaksanız. Araba yerine sadece dizel arabaları yazmanız sizin için daha olacaktır.Çok fazla şeyi anlatmaya çalışırsanız diğer bloglardan farkınız kalmayacak. Fakat siz konuyu daraltınca rekabet etmeniz daha kolaylaşacak, sınırlı kaynağınız ve sadece belli konuda içerik yazmanız sizin için daha iyi olacaktır. Tabi bu tercih meselesi.

Sakin olmalısınız

İnternette insanların birbirleri ile iletişime girmesi artık daha kolay, her konuya yorum yapmakta bir o kadar kolay. Yazarların çoğu içeriklerine yorum yapılmasını ister. Ama her yorumda beklenen şekilde olmaz. İnternette yapıcı yerine yıkıcı eleştiri hatta hakaret içeren yorumlarda yapılıyor. Blogunuza değer verip, ilgi gösteriyorsanız. Böyle yorumlar ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir ve en büyük hata ise o kişi aynı şekilde cevap vermektir.Sizin yapmanız gereken o yorumlara cevap vermemek ya da ağır hakaret, küfür içeriyorsa o yorumu silmenizdir. Eğer yorum doğru değil ise diğer okurlarda müdahale edebilirler. Fakat o eleştiriyi destekliyorlarsa sizin de bir değişikliğe gitmeniz, kendinizi sorgulamanız gerekli.

Eğlenin

Kendiniz içinde olsa büyük hedefleriniz de olsa yazarken eğlenmeye çalışın. Eğlenmiyorsanız blog yazmak size göre olmayabilir. Şanslı değilseniz, uzun bir zaman gelir elde edemeyeceksiniz. Çok büyük gelir elde edeceğinizin de garantisi yok, fakat keyif alıyorsanız denemeye devam etmelisiniz.  Eğer yazarken keyifliyseniz, okurda bunu fark edecektir. Zorla yazıyorsanız bunu da fark edecektir. Bu sebeple okuyucularınızı kandıramayacağınızı hiç unutmayın.

Yorum yapın