Batuma Arabayla Geçiş Şartları

Araçla Batum’a birkaç sefer geçiş yaptım. Bunlardan bir tanesini saymazsak çoğunlukla herhangi bir sorun yaşamadığımı belirtmek istiyorum. Batum’a geçişle ilgili aklınıza gelen her konuyu bana danışabilirsiniz. En son geçişimden bu yana da çok fazla zaman geçmediği için bilgilerimi eskimeden buradan paylaşmak istedim.

Batuma Giriş Şartları 2018

Batum’a giriş yapmak için sadece kimliğiniz ve 15 tl lik çıkış ücreti yeterli olmaktadır. Bu sebepten çıkış yapmak istediğiniz de kimliğinizle gidiyor olmanız yeterlidir. Aynı zamanda deforme olmuş kimlikler kabul edilmediği için kimliğinizi yeniden kaplatmanız gerekebilir. Peki Batum’a araçla nasıl gidiliyor?

Batum’a Arabayla Gitmek

Araçla Batum’a gitmek için kimliğiniz ve aracınızın belgelerinin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Aynı zamanda araç sahibinin muhakkak aracının başında seyahat ediyor olması şarttır. Kaç kişi seyahat ederseniz edin. Araçta yalnızca geçiş esnasında bir kişi kalması istenmektedir.

Araçta kalan kişilerin sınırı yürüyerek geçmesi isteniyor. Bunun için araç kimin üzerineyse o kişinin aracı ile devam etmesi gerekmektedir.

Başkasının Arabasıyla Batum’a Gitmek

Sizin üzerinize olmayan bir araba ile Batum’a geçiş yapmak istiyorsanız bu sefer de noter onaylı izin belgesi gerekiyor. Bu belgeyi daha önceden noterden onaylatarak geçiş yapabilirsiniz. Batum’a geçiş yapmak için izin belgesiyle beraber kimliğiniz ve geçiş harcını yatırmanız gerektiğini hatırlatalım.

Batum’la ilgili kafanıza takılan her türlü soruyu yorumlarda yazabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları kısa bir süre içerisinde cevaplandıracağım. Herkese mutlu haftalar…

Batuma Arabayla Geçiş Şartları (11 Yorum)

Yorum Yaz

  • Herhangi bir sorun olmaz geçebilirsiniz. Sadece yurt dışı çıkış harcı alıyorsunuz ve ruhsatınızı gösteriyorsunuz. Çıkış harcı 15 tl dir.

 1. merhaba ben baskasini araciyla gurcustan giria yaptim noter tastikle cikis yapamak istiyorum ama arac bir sure burda kalacak aracsizda cikis yapabilirmiyim yoksa aracla cikus yapmam gerek

 2. selam sinan;

  gümrük geçisinde araç kimin üzerineyse araba ile o geçmeli diğer yolcular yürümeli demişsin. araç sahibi arabayı kullanacak durumu yoksa mesela ayağı kırık illa ruhsat sahibi geçirecek diye inat ediyorlar mı diğer yolculardan biri aracı sürüp ruhsat sahibi yürüyerek geçemez mi?

  • Kurallar gayet açık, orada bulunan polis memurları yardımcı olabilirler. Bazı durumlarda polis memurları sıkıntı da çıkarabiliyor. Kesin bir cevap istiyorsanız noter onaylı izin belgesi verebilirsiniz.

 3. Abi iki sorum olacaktı
  1) kiralık araçta noter tasdiği mi gerekiyor yada giriliyormu
  2) araç için 400 lira gibi bişey duydum girişte onu veriyormuyuz

  • merhaba araç geçişi için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmıyor. Sadece geçiş esnasında bir pul ücreti ödüyorsunuz ama o da arabasız geçseniz de ödeyeceğiniz bir rakam en son 15 tl’idi.
   Dilerseniz noter tasdiği konusunda gümrüğü arayabilirsiniz. Ben en son gittiğimde eşimin aracı olmasına rağmen noter tasdiği olmadan geçirmemişlerdi. Yani kiralık bir araçla noter tastiği olmadan geçmeniz zor gibi görünüyor.

 4. Araç için sahibinden nöter onaylı vekaletname alıyoruz ya bu belgenin Türkçe olması sorun olmuyormu yoksa kendi dillerinde çevirisinimi istiyorlarmı? Şimdiden tşkler…

  • Bu konu hakkında net bir bilgiye sahip değilim. Sadece Türkçe olması yeterli oluyor diye biliyorum ama ben detaylı bir şekilde öğrenip yeniden bilgilendirme yapacağım. Dilerseniz gümrük kapısını arayabilirsiniz.

 5. Merhaba
  Ben kurban bayramında babamın arabasıyla gideceğim ama araba babamın üstüne üstüne ve o gelmeyecek araçla Batum’a araçla girebilirmiyim 2 günlüğüne araçla gitmek mantıklımı yoksa sınıra bırakıp oylemi gitmeliyim

 6. Merhaba
  Ben ilk defa arabamla batum’a gideceğim.Acaba ne gibi evraklar gerekiyor.Kasko ve trafik sigortası tam yurt dışına çıkarken gittiğim ülkenin trafik sigortasını yaptırmak zorundamıyım.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın