Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir

Bir süredir ayaklarımın ciddi anlamda terlediğini ve kokmaya başladığını düşünüyordum. Çok samimi olan bir arkadaşım utana sıkıla beni bu gerçekle yüzleştirene kadar ayaklarımın çok fazla kokmadığını düşünüyordum. Şimdi ise artık iyiden iyiye bir önlem almam gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda çok ciddi araştırmalar yaptım ve yaptığım araştırmaları burada detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağım. Dilerseniz adresimiz üzerinden ayak kokusuna karşı nasıl önlem aldığıma göz atabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım…


Ayak Kokusu ve Terleme İlişkisi

Ayaklarınız yoğun bir şekilde terleme yapıyorsa buna özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Giydiğiniz çorap ve ayakkabının ayağınızı terletmeyecek şekilde tercih edilmesi daha rahat etmesi için son derece önemlidir. Bazı yardımcı ürünlerden destek alabilirsiniz. Siz yine de gün içerisinde ayaklarınızı sık sık yıkayıp kurulamaya çalışın.

Devamlı olarak ayakta durmanız gereken bir meslek sahibiyseniz, yaptığınız iş sizi sıkıyor ve bunaltıyorsa, bulunduğunuz ortam değişken hava sıcaklığına sahipse kesinlikle ayak kokusuna karşı önlem almanın vakti gelmiştir.


Ayak Kokusuna Karşı Alınması Gereken Önlemler

Bazı ayak kokusu kremlerinden destek alabilirsiniz. Bu ayak kokusunun önüne geçecek bir tedbir olacaktır. Kremlerin dışında günlük hayatta nefes almasını sağlayacak ayakkabıları tercih edebilir yada pamuk yüzeyli çoraplar giyebilirsiniz.

Şunu unutmamanız gerekir ki naylon tabanlı ve yüksek oranlı sentetik çoraplar belli bir zaman sonra ayaklarınızın daha da terlemesine neden olacaktır. Bu sebepten ayak kokusuna karşı bu noktada özellikle dikkat etmek gerekir.


Ayak Kokusuna Karşı Bitkisel

Akşam eve geldiğinizde ayağınız için ev rahatlığında hazırlayacağınız bitkisel yardımcılar ile hızlı bir şekilde ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Bunun için bir kovayı yarısına kadar doldurup üç dört tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edebilirsiniz. Yatmadan bir leğen içerisinde ayaklarınızı bekletin. Bu şekilde devam etmeniz durumunda ayaklarınızın kokusunun net bir şekilde azalmaya başlayacağını görebilirsiniz.


Çay İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Yapılan deneyler sonucunda günlük hayatta çok sık tükettiğimiz siyah çayın deri üzerinde bulunan gözeneklerin küçülmesine olumlu etkiler yaptığını ortaya çıkarmıştır. Bildiğimiz siyah çay poşetini kullanarak rahatlıkla ayak kokusu ile mücadele edebilirsiniz. Bir leğenin yarısına kadar su doldurun ve çayınızı (poşet olur) demledikten sonra bu suya ilave edin ve 20 – 30 dakika kadar ayaklarınızı bu suda bekletin. Kısa süre içerisinde etkisini göstermeye başladığını göreceksiniz.


Az Bilinen Ayak Kokusu Tedbirleri

Mümkün olduğu kadar ayağınızı sabunla yıkamak gibi önlemleri deneyebilirsiniz. Bunun dışında ayakkabınızı günlük olarak değiştirmekte fayda var. İmkanınız varsa ayakkabılarınızı havadar bir alanda en azından 24 saat kadar dinlendirmeye çalışın.

Bunun dışında ayakkabınız içerisinde bulunan tabanlıkları her altı ayda bir değiştirmeye çalışın. Ayağınızı aşırı sıkan ayakkabılardan uzak durun ve ter konusunda olumlu etki yapan sirkenin gücünü de hafife almayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir