Acilde Diş Ağrısına Ne Yaparlar

Bu web sitesinde şu ana kadar başladığım hiç bir yazıda “Allah düşmanımın başına vermesin” temennisinde bulunmamıştım. Diş ağrısı uğruna kitaplar yazılacak kadar zor bir konu başlığı olduğu için öncelikle bunu söyleyerek başlamak istiyorum. 

Acilde Diş Doktoru Var mı

Diş ağrısına çözüm bulmak oldukça zor diyebiliriz. Özellikle hafta sonu ve tatil günleri söz konusu olduğunda zor günlerin bizi beklediğini söyleyebiliriz. 

Kendi sıkıntımdan bahsetmek istiyorum. Bu arada bu soruya cevap arayanları da çok bekletmemek adına öncelikle şu konunun cevabını verelim. 

Pek çok hastanede acilde diş doktoru bulunmuyor. Bunun yerine diş ağrınızı hafifletmek adına, size iğne vurabiliyor, ağrı kesici verebiliyor yada müdahale etmek istemeyebiliyorlar. 

Nereden mi biliyorum?

Öncelikle bir süredir diş ağrısı sorunu çekiyordum. Geçtiğimiz hafta cumartesi günü bir anda diş ağrım kat be kat artmaya başladı. Benim de biraz dişçi koltuğu korkum olduğu için ertelediğim korkularımın tamamıyla yüzleşmek zorunda kalmıştım. 

Hastanede Diş Ağrısına Ne Yapıyorlar

Hal böyle olunca hızlı bir şekilde müdahale edilmesine ihtiyaç duydum ve acile gittim. Anladığım kadarıyla acilde bulunan nöbetçi doktorun branşı çoğunlukla her hastanede farklılık gösterebiliyor. Bunun için asıl sorumuzun cevabına geçmek gerekirse acilde diş doktoru bulunmuyor. Bulunan hastaneler var mı bilmiyorum ama ben şu ana kadar üç farklı hastane dolaştım ve diş doktoru ile karşılaşmadım. Aranızda karşılaşan varsa burada yani yorumlarda yazarlarsa sevinirim. Bir daha böyle bir problemle karşılaştığım da doğrudan o hastaneye giderim. 

Acilde Diş Çekerler mi

Araştırdığım kadarıyla ülkemizde bulunan pek çok acilde diş çekimi yapılmıyor. Bu işlem için bir diş hekimine ihtiyaç duyulması nedeniyle çoğunlukla acil durumlar için ilaç veriliyor ama diş çekim işlemi gerçekleştirilmiyor. 

Acilde Dolgu Yapılır mı

Öncelikle diş acil bölümü dışında bir bölüme başvurduysanız. Dişinize müdahale edilmesinin son derece zor olduğunu söyleyebilirim. Adı üzerinde bir sağlık problemi ile karşılaştığınız zaman acile gidiyorsunuz. Dolgu yaptırma işleminin acil bir durumu olmadığı gibi o işi yapacak hekim de çoğunlukla acilde görevli olmuyor. Doğal olarak acilde diş dolgusu yapılmasının pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. 

Diş Hastanesinin Acilinde Dolgu Yapılır mı

Diş hastanelerinin acil bölümünde de çoğunlukla diş ve ağız sağlığı ile ilgili acil işlemlerin yapılmasının ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla acil bir diş rahatsızlığı olmaması durumunda dolgu gibi hafta içi randevu alınarak rahatlıkla yaptırılacak bir işlemin acilde yapılmasını beklemenin biraz zor olacağını söyleyebiliriz.

Kaynağını tam hatırlamamakla birlikte bir haberde diş hekimlerinin acil bölümünde 300’den fazla hasta ile ilgilendiklerini ve bunların sadece 10 yada 20 tanesinin gerçekten acil vakalar olduğunu okumuştum. Uzun lafın kısası acil bir sorununuz bulunuyorsa hastanelerde gerekli yardımı alabilirsiniz. Buna rağmen diş ağrısı ve dolgu gibi problemler bir anda kendini göstermeyeceği için benim gibi problem yaşamadan önce önleminizi alırsanız daha iyi olacaktır. 

“Acilde Diş Ağrısına Ne Yaparlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın