Adolf Hitler Filmi Çöküş Konusu ve Oyuncuları

Çöküş (Der Untergang) Tavsiye edilen filmler arasında bu kez, çok uzun soluklu ve etkili bir film olan 2004  Almanya ,  Avusturya ,  İtalya ortak yapımı, orjinal adı Der Untergang/Downfall olan Çöküş filminden bahseceğiz.

Bu film Adolf Hitler’ in Kızıl Ordunun Berlin’ i kuşatması ile Berlin de bir sığınakta geçirdiği son günlerini özel sekreteri olan Traudl Junge’ nin 2000 li yıllarda anlattıkları ile 2004 yılında ortaya çıkmıştır.

hitler, nazi filmleri çöküş

Hitler ve Nazi Filmleri ; Çöküş

Yaklaşık 2 saat süren bu filmde dram, inanç ve ihanet çok başarılı bir şekilde aktarılmıştır. Kızıl Ordu’nun berlini kuşatmasını ve yenilgiyi kabul edemeyen Hitler, sığınaktaki son günlerinde, Eva Braun ile kıydığı nikahdan sonra “Külümü bile ele geçirmelerini istemiyorum. Beni yakıp küllerimi savuracaksınız” şeklinde askerlerine emreder. Askerler emre uyar, eşi ile birlikte Hitler sığınağın önünde yakılırlar.

Hitlerin propaganda bakanı olan Joseph Goebbels önce çocuklarını zehir ile sığınakta öldürür ve sonrasında eşiyle beraber Hitlerin istediği ölüm yolunu tavsiye ederek kendilerini askerlere yaktırırlar.

Bu filmde tüyleriniz diken diken olacak. Son ana kadar verilen mücadeleden, savaş’tan, dramdan ve olağan üstü dialoglardan çok etkileneceğinizi düşünüyoruz. Kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Film Hakkında Bilgi

Yönetmen : Oliver Hirschbiegel
Yapım :Almanya ,  Avusturya ,  İtalya
Vizyon Tarihi : 2005
Oyuncular : Thomas Kretschmann ,  Bruno Ganz ,  Alexandra Maria Lara ,  Christian Berkel ,  Juliane Köhler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir