Tırnaklarım Ağrıyor Ne Yapmalıyım

Bir süredir önemsemediğim tırnak ağrısının büyüyerek daha büyük bir sorun oluşturduğunu söyleyebilirim. Başlarda tırnak kenarlarında küçük ağrılar ortaya çıksa bile ilerlediği zaman işin boyutunun değiştiğini fark ettim. Daha öncesinde yaşadığım tırnak ağrısı ile paralellik gösterdiğini düşünüyordum. Önceden tırnaklarımın kenarları ağrıyor ve tırnak makası ile kestiğim zaman bu ağrıların kısa süre içerisinde geçtiğini görüyordum. Kısa bir araştırma yaptım ki benimle aynı sorunu yaşayan pek çok insanın olduğunu fark ettim. İşin garip olan yanı genetik faktörlerden tutunda, strese varıncaya kadar pek çok sebepten dolayı tırnaklarınızın ağrıması mümkün olabiliyormuş. Genellikle yanlış tırnak kesilmesinden kaynaklanan ağrıların olduğunu söylüyorlar. Bu durumun ilerlemiş durumunda ise tırnak batması meydana geliyorsa müdahale edilmesi bile gerekebiliyormuş.

Tırnaklarım Ağrıyor Ne Yapmalıyım

Tırnak Ağrısı Nedenleri

Öncelikle ağrının giderilmesi için nedenlerinin bulunması son derece önemli olarak görülüyor. Tek bir tırnak mı ağrıyor? Yoksa bir tırnağın tek bir noktasında mı ağrı oluşuyor bunun iyi tespit edilmesi gerekiyor. Genellikle sık darbelere maruz kaldığı için şişen tırnaklarınız yine böyle bir sorun ile ağrımaya başladıysa bir süre soğuk bir şeyler bastırarak ağrının geçmesini bekleyebilirsiniz.

El ve ayak ağrısında meydana gelen ağrıların farklılık gösterdiği de bilinir. Özellikle ayak parmaklarında oluşan ağrıların büyük bir kısmının sıkan ayakkabılar yüzünden ortaya çıktığını da söyleyebiliriz. Yazımızın başında da değindiğim gibi yanlış tırnak kesilmesi sorununda da ağrılar ortaya çıkabilir. Böyle bir durum yaşamamak için el tırnaklarınızı oval, ayak tırnaklarınızı ise düz bir şekilde kesmeniz tavsiye ediliyor.

Tırnak Ağrısı Tedavi

Ağrının ortadan kaldırılması için kesinlikle kulak dolma bilgilerle hareket edilmemesi gerekmektedir. Eğer ağrı yeni başladıysa ve kısa süre içerisinde artarak devam ediyorsa zaman kaybetmeksizin bir doktora müracaat etmeniz ağrının büyümeden önüne geçmek için yeterli olacaktır. Zaten doktorunuz sizi bu konuda yeterli şekilde yönlendirecektir.

Tırnak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Bu sorunun birden çok cevabı olduğunu düşünüyorum. Tırnak ağrısı şikayetlerinizi dermatoloji bölümü ile paylaşmanız yerinde bir karar olacaktır. Benim gibi tedavi olmak için gittiğiniz hastane de cildiye bölümü bulunmuyorsa dahiliye doktoruna gösterebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir