Yulaf Unu Nasıl Yapılır

Ek gıdalar arasında gerek içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller gerekse besleyici yapısı ile ilk sırada yer alan yulaf unu nasıl yapılır? Bildiğiniz gibi yulafın; kepeği, ezmesi, müslisi ve tanesi var. Bunun dışında yulaf unu da en besleyici ve en kullanılabilir gıdalar serisinde tabi ki ilk sırda yer alıyor. Bu sebepten yulaf unu diğer gıdalardan daha farklı ve daha kalitelidir dersek yanılmış olmayız.

yulaf-unu-nasil-yapilir

Başlığımızda ki konuya değinecek olursak; yulaf unu yulaf tanelerinin öğütülmüş halidir. Yulaf çeşitleri farklılık gösterdiği için yulaf unu çeşitleri de besleyicilik özelliğine göre değişiklik gösterebilir. Bunun için de  doğru şekilde alınması son derece büyük bir önem arz eder.

Peki ama yulaf unu nasıl muhafaza edilmelidir? Yulaf unu tam yulaf unu şeklinde satın alınırsa hızlı bir şekilde böceklenmeye başlayabilir. Bunun için de özenle muhafaza edilmesinin son derece büyük bir önemi bulunmaktadır. Yulaf unu muhafazası oda sıcaklığında nemsiz ortamda yapılmalıdır. Bu da diğer un çeşitlerine göre kısa süre içerisinde bozulma başlama ihtimaline karşın, ihtiyacınız kadar olanı satın almanız tavsiye edilen bir durumdur.

Tam Yulaf Unu Nasıl Yapılır

Yulaf ununun kullanım alanlarının normal undan çok farklı olmadığını söyleyebiliriz. Biraz bizim alışık olmadığımız tariflerde yurtdışında kullanıldığını da biliyoruz. Tüm bunların dışında yemeklere katabilir, köfte yapabilir yada farklı tarifleri deneyebilirsiniz. Bebekler ve küçük çocuklar için kullanımına gelecek olursak farklı tarifleri denemeniz de mümkün olabilir.

Yada yulaf lapası gibi basit kahvaltılıklar hazırlayarak son derece besleyici ve sağlıklı öğünler geçirebilirsiniz. İçeriğinde bulundurduğu protein miktarının yoğun olması nedeniyle son derece besleyici ve bir o kadar da sağlıklı olan yulaf unu ve yulaf ürünlerinin rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bazı durumlarda yulafa alerji ve bazı sağlık sorunları da oluşabilir. Buna da özen göstermek gerekiyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir