Yulaf Ezmesi Diyeti

Yaz mevsiminin gelmesi ile kışın kaba, bol kıyafetler de sakladığımız kilolar yazlık, ince elbiseler içinde gün yüzüne çıkmaya başladı. Yüzmek için gidilen deniz kıyıları fazla kilolar yüzünden bizleri mutlu etmek yerine daha da mutsuzlaştırıyor. Güzel görünmek, giyilen kıyafetlerin yakışması, sahillerde bikini, mayo ile gezmek içinde fazla kilolardan kurtulmak istesek de bir başka önemli olan şey de sağlığımızdır.

Fazla kilo beraberinde kalp, tansiyon, şeker hastalığı gibi zincirleme pek çok hastalığı beraber getirmektedir. Hepimizin mutlaka denediği kendimize özgü bir diyet, öğle arası yemeği vardır. Benim sıklıkla tercih ettiğim yulaf ezmesi diyeti, hem midede şişerek tok kalma süresini uzatıyor hem de lifleri ile barsak mekanizmasına iyi geliyor.

Yulaf Ezmesi Diyeti

Yulaf ezmesi ve Yararları

Yulaf ezmesi sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir. Vücutta normal değerlerin üstüne çıkan kolesterolü düşürür, kanser riskini azaltır. Yulaf ezmesi omega 3 ve linoleik asit içerir. Bu sayede kalp ve beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diyabet hastalarının öğünlerine mutlaka eklenmesi gereken bir gıdadır. Nişasta sindirimine yardımcı olur. Yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına alır. Yulaf ezmesi aynı Zaman’da karaciğerde üretilen lektin aminoasit sentezini uyararak vücudumuzu toksinlerden arındırır. Yulaf ezmesini marketlerde çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Fiyatı da oldukça uygun. Her bütçeye uygun bir diyet olması da ek avantajı.

Diyet

Sabah kahvaltısında yarım bardak yulaf ezmesi, bir bardak yağsız süt karışımı hazırlayıp içerisine dilediğiniz, sevdiğiniz bir meyveyi de ekleyebilirsiniz. Kuru üzüm, kuru Kayısı tercih etmeniz sizler için faydalı olacaktır. Kuru meyveler barsak sağlığını iyileştirir. Özellikle kuru kayısı kabızlık sorununuza da iyi gelir. Barsak sistemi ne kadar aktif olursa zayıflamanız da o kadar kolay olacaktır.

Öğlen hafif yemekler tercih edip örneğin haşlanmış tavuk, az pişirilmiş sebzeler, bir kâse yoğurt ile keyif yapabilirsiniz. Akşam için de yine yarım bardak yulaf ezmesi, yağsız süt, bir kaç adet kuru üzüm, kayısı ile günü sonlandırırsınız. Bu sayede hem barsak hareketiniz hızlanır, az kalori alarak ideal kiloya kavuşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve tarif örnekleri için yulaf ezmesi makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın