Yulaf Ezmesi Besin Değerleri ve Kabızlık

Yaz mevsiminin gelmesi, düğün, nişan, tatil sezonlarının açılmasıyla hepimiz fazla kilolarımızdan bir an önce kurtulmak istiyoruz. Dilediğimiz kıyafetleri, bikinileri giymek için ne yazık ki buna mecburuz. Peki, bu kadar kısa sürede sağlığımızı koruyarak nasıl kilo verebiliriz? Cevap basit; yulaf ezmesi ile.

Yulaf Ezmesi

Yulaf çok uzun yıllardır besin maddesi olarak kullanılan bir bitkidir. Bünyesinde çok fazla miktarda su tutar. Bu sayede midede şişerek tokluk hissi yaratır. Yapılan araştırmalar Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olup, yulafın içeriğinde yer alan proteinlerin et, süt, yumurta içerisinde yer alan proteinler kadar önemli olduğunu göstermiştir. Yulaf ezmesi içerisinde lösin, izolösin, triptofan, lizin, metiyonin, arjinin, alanin, glisin, aspartik asit gibi pek çok önemli aminoasit mevcuttur.

yulaf ezmesi besin değerleri

Kabızlık Sorunu Yulaf

Bol miktarda lif içerir bu sayede barsak sistemine iyi gelir. Kabızlık sorunu olan hastalara gıda takviyesi olarak önerilir. E vitamini, çinko, bakır, demir minerallerini içermesi ile antidepresan etkinlik gösterir, sinir sistemi için faydalıdır. Aynı zaman da bu mineraller ile cilt sağlığınıza güzellik katar. Şeker hastaları için yemek sonrası yükselen kan şekerini kontrol altına alır. Kanda yüksek olan, kötü kolesterol olarak anılan LDL seviyesini düşürür. Kalbin dostu olup, tansiyon ve kalp hastaları için güzel bir besindir.

Besin Değeri ve Öğün Araları Menüsü

Yulaf ezmesinin besin değerleri, yaklaşık 150 gram yulaf ezmesinde 12.82 gr su, 607 kcal enerji, 26.35 gr protein, 10.76 gr total yağ, 2.68 mg kül, 103.38 mg karbonhidrat, 16.5 g lif, 84 mg kalsiyum, 7.36 mg demir, 276 mg magnezyum, 816 mg fosfor, 669 mg potasyum, 3 mg sodyum, 6.19 mg çinko, 7.689 mg mangan, 1.190 mg tiyamin, 0.217 mg riboflavin, 1.449 mg niasin, 0.186 mg B6 vitamini, 87 mcg folat, 1.899 mg yağ asidi içerir.

İçeriği oldukça zengin olup, ara öğünlerde, kahvaltılarda tercih edeceğiniz bir üründür. Yarım bardak yulaf ezmesine, bir bardak yağsız süt ekleyip, içine bir kaç adet kuru meyveler ile lezzet katabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın